– Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy ogrzewania podłogowego wodnego. Mam pewien dylemat odnośnie wyboru odpowiedniej podłogi, ponieważ są różne opinie, a ja w końcu chciałabym poznać właściwą. Bo jedni radzą kłaść na takim ogrzewaniu płytki imitujące drewno, inni doradzają by kłaść tam prawdziwe drewno, a jeszcze inni – panele. Kto ma rację?

To pytanie zawsze budzi emocje u naszych klientów. Z pewnością kamień jest bezpieczny i często stosowany na ogrzewaniu podłogowym niemniej jednak, przy zachowaniu zdrowego rozsądku i drewniana podłoga może być użytkowana w takich warunkach.

Na podłogówkę najlepsze warstwówki

Bezpiecznym wyborem będą przede wszystkim podłogi o konstrukcji wielowarstwowej, czyli dwuwarstwowe, trzywarstwowe oraz na sklejce (najlepiej wodoodpornej).

Sporadycznie montujemy podłogi lite. Są to najczęściej podłogi z drewna teakowego czy merbau, w niedużej klepce (np. 14x70x500 cm) i grubości do 15 mm. Drewno jest dobrym izolatorem ciepła zatem stosowanie zbyt grubej podłogi powoduje obniżenie efektywności działania ogrzewania podłogowego.

Jakie gatunki drewna?

Zawsze należy pamiętać aby nie montować elementów długich i szerokich (max. 15x70x500), gdyż drewno oddaje i chłonie wilgoć zmieniając swoja objętość. Kiedy ogrzewanie będzie włączone dojdzie do przesuszenia drewna i skurczenia się materiału. Im bardziej stabilne drewno i mniejszy element, tym mniejsze szczelinki miedzy poszczególnymi deszczułkami. Ze względu na skurcz objętościowy wybieramy gatunki stabilne takie jak teak, doussie, merbau, dąb czy iroko. Słuchajmy rad prawdziwych fachowców, a nie obiegowych “prawd”.

Podłogę najlepiej przykleić do podłoża, wykonane przez autoryzowane firmy. Wylewka też musi nadawać się na ogrzewanie podłogowe, również klej.

Jeśli chodzi o panele to producenci dopuszczają je na ogrzewanie. Biorąc pod uwagę ich niewielka grubość technicznie nie ustępują podłogom warstwowym. Montaż na “pływająco” wydaje się być gorszym rozwiązaniem od klejenia podłóg warstwowych.

Nie wchodząc w parametry techniczne, czyli oporność cieplną, przewodnictwo ciepła, skurcze i inne istotne parametry można ogólnie stwierdzić, że podłogi drewniane warstwowe o niewielkiej grubości (oferowane są finishparkiety o grubości 10 mm) jak najbardziej możemy montować na ogrzewaniu podłogowym trzymając się wyżej wymienionych zasad.

Data dodania: 18.02.2013

Info o ekspercie

Piotr Kopytko - QUERCUS

Piotr Kopytko - QUERCUS

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.