Mam kuchnię połączoną z jadalnią. W części kuchennej są położne pytki przypominające ciemny marmur. Zamierzam wymienić podłogę w jadalni i chcę położyć tam panele drewniane. Jak je połączyć z płytkami?

Sposób łączenia płytek z panelami będzie zależał od metody jaka zostanie użyta do położenia paneli drewnianych. Panele takie można bowiem montować na dwa sposoby: na klej i na „pływająco”.

Jeżeli nie chcemy ich przyklejać do podłoża, czyli będziemy je montować na „pływająco”, musimy koniecznie pozostawić wokół nich tzw. szczelinę dylatacyjną. Podłoga taka „pracuje”, przesuwa się i bez dylatacji istnieje wysokie ryzyko, że się podniesie. Aby zamaskować szczeliny dylatacyjne używa się profili.

Możemy wyróżnić kilka typów profili, a wśród nich najważniejsze z punktu widzenia opisywanego problemu: profile dylatacyjne (używane do przykrycia szczelin dylatacyjnych) oraz wyrównujące (stosowane w przypadku nierównych poziomów).

W opisywanym przypadku profil dylatacyjny ładnie połączy panele z płytkami.

Jeżeli podłoga będzie montowana na klej, mamy więcej możliwości. Zawsze możemy łączenie przykryć profilem, ale w przypadku nieruchomej podłogi możemy do połączenia użyć także paska korkowego lub wypełnić szczelinę elastyczną masą np. preparatem Sikaflex. W przypadku wypełnienia dylatacji korkiem, należy pamiętać o pokryciu go odpowiednim lakierem, by zabezpieczyć go przed brudem.

Data dodania: 19.11.2010

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.