Weszła do sypialni przez misternie rzeźbione, ażurowe drzwi. Ujrzała wielkie, drewniane łoże, nad którym rozpościerał się dumnie jedwabny baldachim. Ostre światło poranka wpadało przez okna, odbijając się od setek malutkich lusterek, migocząc to tu, to tam. Poczuła się jak w bajce. Tak mogłaby rozpocząć się kolejna baśń z 1001 nocy. Ale to nie baśń. To pokój w stylu indyjskim.

Styl indyjski wrzucany wraz z chińskim, japońskim i wietnamskim do jednego worka z napisem „orientalny”. To styl baśniowy. Jest pełen przepychu i dumy, a z drugiej strony przepełnia go radość kolorów i miękkość wszędobylskich poduszek. To styl idealny dla tych, którzy lubią przesadę, a o nią nietrudno we wnętrzach w tym stylu. Nie szkodzi. Wręcz przeciwnie. Rozpocznijmy więc zabawę w rytmie Bollywood.

Kolory

Są najważniejsze w stylu indyjskim. Bogate, kojarzące się z egzotyką kolory będą idealne do wnętrza utrzymanego w tym stylu. Postawmy na ciepłe odcienie, takie jak róż indyjski, fiolety, czerwienie i pomarańcze. Możemy, a nawet powinnimy używać ich razem, bez obawy, że wnętrze będzie zbyt jaskrawe. Wszystkie te kolory znajdują się po tej samej stronie koła barw. Wystarczy poszaleć z intensywnością: zastosować na przykład głęboką, jaskrawą czerwień i połączyć ją z przygaszonym fioletem. Do podstawowych kolorów dodajemy małe akcenty złota, głębokiej zieleni lub niebieskiego (ultramaryny).

Źródło:  www.riehldesigns.com

Jeśli nadal obawiamy się jednak zbyt intenywnych barw zastosujmy je jako dodatki na tle ciepłych, naturalnych barw – beżu, piasku lub ciemno-szarego.

Źródło: myfloor.plNajbardziej popularnym wzorem na tkaninach w Indiach jest tak zwane „paisley”. Można je spotkać zarówno na tapetach, jak i dywanach, narzutach czy zasłonach.

Podłoga

Indie to kraj, w którym króluje wysoka temperatura, więc elementy wystroju mają nie tylko zdobić, ale także ochładzać otoczenie. Dlatego podłoga zrobiona jest z drewna lub płytek ceramicznych.

Źródło: myfloor.pl

Wybierzcie ciemne drewno lub jasne, neutralne płytki ceramiczne. W tradycyjnych indyjskich domach nie spotkamy jednak raczej podłogi bez dywanu. Na pokrycie wybierzmy tkane dywany o wyraźnych kolorach i wzorach. Zasada jest taka sama jak przy wyborze tapety, im więcej wzorów tym lepiej.

Meble

Podobnie jak podłoga – najlepiej ciemne. Powinny być wykonane z drewna egoztycznego jak palisander, mahoń, teak, mango, akacja indyjska czy venge. Mieszkania w Indiach, ze względu na wysoką temperaturę, zazwyczaj są wysokie, aby bliżej podłogi, gdzie toczy się życie było chłodniej. Meble są niskie: miękkie, wyłożone poduszkami kanapy, poduszki do siedzenia i szezlongi.

Źródło: www.riehldesigns.com

Możemy pokusić się o meble kolonialne, przecież to właśnie one służyły Europejczykom w Indiach. Styl kolonialny to połączenie tradycyjnych materiałów i ornamentyki indyjskiej ze stylem wiktoriańskim. Meble kolonialne są masywne, ciężkie i bardzo trwałe dzięki gatunkom drewna, z których są wytwarzane. Ich waga często wynosi paręset kilogramów. Tak dobre i piękne meble mają też odpowiednią do jakości cenę.

Dodatki

W pokoju w stylu indyjskim powinniśmy czuć się jak w pałacu Szeherezady. Musi być więc bajkowo, przytulnie, luksusowo i egzotycznie. Córka wezyra, opowiadała swoje baśnie z 1001 nocy na łóżku z baldachimem, obrzuconym niezmierzoną ilością poduszek.

Źródło: myfloor.plzdobione poduszki to podstawa stylu indyjskiegoŹródło: myfloor.pltradycyjne sari może posłużyć jako elementy wystroju wnętrza

Poduszki w stylu indyjkim to podstawa. Musi być ich dużo i najlepiej jeśli będą powleczone w atłasowe poszewki. W ogóle atłas powinien królować w tej aranżacji. Atłasowe mogą być także zasłony, narzuty na łóżko czy wspomniany już baldachim. Starajmy się wyposażych nasze mieszkanie w stylu indyjskim w jak największą liczbę miękkich siedzisk i poduch, na których można odpocząć.

Oprócz atłasu używajmy prawdziwych indyjskich sari, batików, ale także lekkich przezroczystych jedwabiów w odcieniach pomarańczu, czerwieni, fioletu, zieleni i ultramaryny. W oknach zawieśmy koronkowe rolety.
W domu Szeherezady nie może zabraknąć także drewnianych akcesoriów, elementów z kutego żelaza, świec i ozdób ściennych. Naczynia, wazony, misy i dzbanki mogą być także zrobione z miedzi lub srebra. Używajmy ich nie tylko w kuchni, ale także jako elementów dekoracyjnych.

W dodatkach powinien pojawiać się symbol słonia. Według hinduizmu na słoniu wspiera się świat, dlatego to zwierzę często wykorzystywane jest w zdobnictwie, na obrazach, makatach czy pełniąc funkcję nogi od stołu.

Źródło: myfloor.plŹródło: myfloor.pl

Źródło: myfloor.plNowoczesna aranżacja w stylu indyjskim jest raczej surowa. Elementem podkreślającym styl jest tu obraz wiszący na ścianie, przedstawiający krowy – według hinduzmu- święte zwierzęta.

Źródło: www.deviresort.inNowoczesne Indie często odchodzą od przepychu na rzecz prostoty i drobnych akcentów podkreślających tradycję. Windyjskim luksusowym hotelu nie sotkamy raczej baldachimów i feerii kolorów.

W całym wnętrzu porozstawiajmy lustra w drewnianych, rzeźbionych ramach. Starajmy się, aby było ich jak najwięcej. Mogą też występować jako drobne elementy na świecznikach, lampionach, dzbankach i innych akcesoriach. Ważne, żeby było ich dużo, aby mieszkanie migotało jak w bajce

Źródło: HEDO DESIGNWspółczesny eklektyzm pozwala na zabawę tradycją. W tym wnętrzu odnajdujemy indyjskie elementy podane w nowej, zabawnej formie.

Data dodania: 02.12.2010