Drzwi, a oprócz tego montowane w nich klamki, to jedne z najważniejszych elementów każdego domu czy mieszkania. Dobrze dobrana klamka może w niezwykle prosty sposób odmienić nasze drzwi. Dzięki ciekawie dopasowanej klamce nasze drzwi uzyskają nutkę klasycyzmu, nowoczesności lub romantyzmu. Przy wyborze klamki nie można jednak kierować się zupełną dowolnością. Powinna pasować do drzwi i nawiązywać do ogólnej stylistyki domu.

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór klamek. W ofertach znajdziemy klamki standardowe lub nietypowe, lakierowane proszkowo lub powlekane tworzywem, plastikowe lub aluminiowe, mosiężne lub niklowane. Wbrew pozorom na klamce ciąży spora odpowiedzialność. Jej zadaniem jest przecież umożliwiać nam wejście do domu, jak również pełnić istotną funkcję dekoracyjną.

Przy wyborze odpowiedniej klamki, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy wybieramy klamkę do drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych. Dostosowanie klamki do rodzaju drzwi to jeden z najważniejszych czynników.

Klamki do drzwi zewnętrznych

Klamka taka powinna posiadać atest bezpieczeństwa klasy „C” – tarcze takiej klamki zabezpieczone są specjalną blachą, która chroni przed włamaniem zarówno zamek, jak i wkładkę. Tarcze drzwiowe są bardzo ważnym elementem zabezpieczającym. Przy wyborze klamek umieszczonych na zewnątrz należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne – klamki dla drzwi zewnętrznych taką odporność zapewniają.

Klamki do drzwi wewnętrznych

W tego rodzaju drzwiach klamki mają inne zadanie, w tym przodku kluczową rolę odgrywają walory estetyczne, czyli kształt i kolor. Do wyboru są klamki z szyldem podłużnym lub z tarczą dzieloną (rozetą).W przypadku tarcz dzielonych wyróżniamy tutaj niezależne od siebie dwa elementy – klamka na tarczy okrągłej bądź kwadratowej.

Klamki dzielmy również na: bez wspomagania – brak jest tutaj sprężyny powodującej powrót klamki do pozycji wyjściowej po jej naciśnięciu w dół, oraz  obciążone sprężyną – okucie to zawiera sprężynę, która powoduje całkowity powrót klamki do jej założonej pozycji spoczynkowej.

Klamki do drzwi to wbrew pozorom bardzo istotna rzecz wystroju w każdym domu bądź mieszkaniu. Dobrze dobrana klamka to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale również duże walory estetyczne. Z tego też powodu decyzja jest naprawdę niełatwa. Obecnie wśród trendów w ofercie klamek możemy wyróżnić trzy główne style: tradycyjny, romantyczny, ponadczasowy oraz nowoczesny. 

Klamki tradycyjne

Jedną z kategorii klamek są klamki tradycyjne. Znajdziemy tutaj modele, będące przeciwieństwem stylu nowoczesnego. Modele klamek tradycyjnych są dość przewidywalne, jednak mimo to wciąż znajdują szerokie grono nabywców. Ich cechami charakterystycznymi są: masywność, bogactwo zdobień, przewaga złota i brązu. Ze względu na te cechy i dostojny, reprezentacyjny charakter idealnie wpasują się w klasyczne, stylowe i bogato urządzone wnętrza. Tego rodzaju klamki produkowane są zwykle z mosiądzu, a następnie powlekane lakierami. Występują w kilku wersjach kolorystycznych, jednakże najpopularniejszymi barwami są barwy ciepłe: brązy i złoto.

Klamki nowoczesne

Klamki nowoczesne cechuje konsekwentnie promowany przez współczesnych designerów minimalizm. Ich wyraziste sylwetki przykuwają uwagę i idealnie współgrają z wystrojem nowoczesnych wnętrz. Cechą charakterystyczną jest niezwykle ciekawa, geometryczna forma. Często zwracają na siebie uwagę przez zastosowanie połyskliwych metali. Jednym z wykorzystywanym do ich produkcji materiałów jest chrom atłasowy. Wiele firm decyduje się też na zastosowanie nowoczesnych i ciekawie wyglądających powłok galwanicznych. Klamki nowoczesne stosuje się w modernistycznie zaaranżowanych wnętrzach. Idealnie sprawdzają się zarówno jako klamki drzwi wewnętrznych, jak i wejściowych.

Klamki kwadratowe

Światowe trendy od kilku już sezonów nieustanie lansują modę na klamki kwadratowe. Najczęściej wykonywane są z wysokogatunkowego znalu powlekanego nowocześnie wyglądającymi powłokami galwanicznymi. Są one niezwykle praktyczne i funkcjonalne, ale to nie jedyna ich funkcja. Dzięki urzekającym, prostym wzorom stanowią jeden z najważniejszych elementów ozdobnych każdego wnętrza. Klamki tego rodzaju najlepiej sprawdzają się w nowocześnie zaaranżowanych mieszkaniach, loftach i apartamentach. Idealnie pasują do minimalistycznych, awangardowo urządzonych mieszkań.

Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na konstrukcję. Dobre klamki wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają” w miarę użytkowania, co również chroni zamek. Mocuje się je na specjalnych nitach, więc nie ma obaw, że klamka zostanie nam w ręce po zamknięciu drzwi.

Data dodania: 08.12.2011