Urządzenie domu w stylu eklektycznym jest prawdziwym wyzwaniem – to propozycja dla odważnych z wyczuciem dobrego smaku. Niełatwo bowiem dobrze urządzić wnętrze naszego domu, w którym połączenie kilku, wydawałoby się, opozycyjnych styli stworzy perfekcyjną całość. Wbrew pozorom, nie można pozwolić sobie na całkowitą swobodę. Dobór kolorów, kształtów i form, chociaż ma wyglądać przypadkowo, powinien być świadomy i ma służyć stworzeniu awangardowego, niespotykanego i nowoczesnego wnętrza.

Artystyczny nieład

Eklektyzm jest alternatywną dla tych, którzy upodobali sobie zarówno jasne, skandynawskie wnętrza, jak i pełne kolorów i barw, futurystyczno-nowoczesne aranżacje, a także naturalistyczne, drewniane meble. Ta – wydawałoby się – kiczowata mieszanka jest artystycznym polem do popisu. Zestawiać można prawie wszystko, szczególnie dobrze prezentują się meble z różnych epok w nowoczesnych odsłonach. Fotel w stylu ludwikowskim z czarną tapicerką będzie dobrze wyglądał zestawiony z dużym, surowym, drewnianym stołem. Powstały w ten sposób kontrast skupi uwagę gości, lecz nie będzie wzbudzał negatywnych emocji – wszystko to ze względu na zestawienie naturalnych materiałów, które łatwo wkomponowują się w tło pomieszczeń.

Naturalistyczny pazur

Jedną z cech charakterystycznych eklektyzmu jest wszechobecnie występujące drewno, pod wszelką postacią – zarówno mebli, jak i dodatków. Nie powinno się umieszczać w pomieszczeniach zbyt wielu akcesoriów. Domeną eklektyzmu nie jest bowiem detal, a konkret – duże, rzucające się w oczy meble, rzadko występująca faktura tapicerki, niespotykane kształty. Styl ten można zatem definiować poprzez umiejętne zestawienie rustykalności z nowoczesnością, ale w ten sposób, by osiągnąć indywidualne i przytulne wnętrze. Dlatego właśnie jest to styl dla tych, którzy nie mają jednego konkretnego i ulubionego stylu, a potrafią przez wytrwałe próby zestawiania mebli, stworzyć własne, autentyczne i funkcjonalne wnętrze. Ze względu na łatwość wkomponowywania drewna w tło, można zaryzykować dominację tychże mebli w salonie – z pewnością nie będą wyglądały kiczowato.

Apetyt na awangardę

Nieumiejętne zestawienie mebli w eklektyzmie może wzbudzać negatywne emocje – dlatego powinno się zestawiać jak najwięcej mebli o neutralnych, nieszczególnie krzykliwych barwach. Chyba, że chcemy uzyskać efekt ekstrawagancji. Wówczas można pozwolić sobie na zestawienie kryształowego żyrandola z czerwonymi ramkami na zdjęcia, meblami w stylu ludwikowskim i szklaną ławą. Wbrew pozorom, jest to styl dla leniwych – nawet przypadkowo położone naczynie nie będzie gryzło się z pozostałymi meblami, co więcej – będzie idealnie współgrało z nimi. Nie można jednak przesadzić – zachowanie równowagi jest niezbędne. Dobrze byłoby zdecydować się na zachowanie wspólnych barw, zarówno tych na ścianach, jak i tapicerkach. Jakkolwiek meble mogą pochodzić z różnych epok, całość musi ze sobą idealnie współgrać, łączyć się w całość.

Antyczny modernizm

Eklektyzm szczególnie powinien przejawiać się w umiejętnym zestawieniu mebli z różnych epok. Ciężkiej, drewnianej, rustykalnej komodzie lekkości nada prosta ława o tłoczonych nogach, a antyczne, kremowe kolumny idealnie wkomponują się w obudowany piaskowcem kominek. Warto zatem postawić na bogactwo i swobodę wśród mebli, w kolorystyce zaś należy zachować skromność i umiar.

Data dodania: 08.08.2011