Natura budzi się do życia, a wraz z nią i my próbujemy uporządkować i zmieniać swoje otoczenie. Coraz cieplejsze dni i pierwsze, wiosenne promienie słońca napawają nas chęcią do tworzenia nowych aranżacji w naszych domach. Bardzo popularnym trendem w ostatnim czasie jest biophilic design. Polega on na tym, że w stosowanych rozwiązaniach aranżacyjnych stosuje się elementy związane z naturą oraz materiały, które są przyjazne dla środowiska. Jeśli planujemy zmienić aranżację w domu, zacznijmy od wyboru podłogi. 

Więź z naturą

Spacer na świeżym powietrzu, piesze wędrówki po leśnych duktach są świetnym sposobem na nabranie sił i oczyszczenie umysłu. W ostatnich latach zauważalne stało się to, że znaczna część społeczeństwa szuka bliskiego kontaktu z naturą. W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej pojawia się też wiele motywów związanych z przyrodą, co widoczne jest również w projektach architektów, którzy urządzają wnętrza w stylu biophilic design. Trend ten możemy zauważyć również w rozmaitych programach telewizyjnych o tematyce urządzania wnętrz.

biophilic design QS

Biophilic design w naszym domu

Istnieją rozmaite sposoby na urządzanie wnętrza w takim stylu. Jednym z nich, banalnie prostym, jest włączenie w aranżację pomieszczenia motywów roślinnych, np. duże ilości kwiatów w donicach czy nawet świeżo cięte kwiaty w wazonie. Dekorowanie kwiatami mieszkania przynosi ukojenie oraz pozwala wyrazić osobowość. Bardziej angażującą metodą na wprowadzenie natury do domu jest zastosowanie ścian porośniętych roślinnością. W ostatnim czasie takie domowe ogrody wertykalne cieszą się dużą popularnością, lecz z pewnością są dużo bardziej pracochłonne.

W połączeniu z motywami roślinnymi bardzo dobrze wyglądają elementy z surowego drewna.  Niestandardowe, drewniane meble o nieregularnych kształtach, dekoracje z kory drzew, półki na książki lub kwiaty – wszystkie chwyty dozwolone! Na tle z motywem roślin (np. tapety) będą prezentowały się pięknie, a przede wszystkim zarówno motyw roślinny i drewna wpisują się w kontekst trendu biophilic design. Warto również nadmienić, że w tym trendzie chodzi o piękno niedoskonałości.

Również wśród producentów podłóg laminowanych dominują wzory coraz wierniej naśladujące naturalne drewno. Ważnym faktem jest to, że podłogi te produkowane są w sposób nieszkodliwy dla środowiska.

biophilic design quick step

Podłoga przyjazna naturze

Projektanci belgijskiego producenta podłóg Quick-Step przyjęli założenie, że laminaty powinny być przyjazne dla środowiska. Opracowane zostały innowacyjne technologie, dzięki którym panele laminowane powstają z drewna pochodzącego z recyklingu, dzięki czemu produkcja  w żaden sposób nie przyczynia się do wylesiania terenów. W procesie produkcji zastosowanie znajdują tzw. odpady przemysłowe z tartaków, które w normalnym trybie zostałyby zniszczone. Producent podłóg Quick-Step jest pierwszym producentem, który otrzymał unijny certyfikat ekologiczny PEFC.

Projektanci dekorów czerpią inspiracje z natury, dzięki czemu zastosowane panele Quick-Step wprowadzają do domów i mieszkań powiew przyrody.

Opracowana technologia pozwoliła uwidocznić strukturę i kolor podłogi nawet na łączeniach paneli, a struktura sprawia, że laminat w dotyku przypomina prawdziwe drewno – wśród nich króluje kolekcja Capture (dawny Signature), który tak wiernie odwzoruje naturę, że nawet fachowcy mają problem z odgadnięciem, jaka podłoga została zamontowana.

biophilic desing Quick-Step

 

Data dodania: 24.03.2022