Treehotel to nowy, ekologiczny projekt hotelu, którego pokoje zawieszone są wysoko nad ziemią w koronach i pniach sosen.

Szwedzcy projektanci planują zakończyć budowę wszystkich dwudziestu czterech pokoi w przeciągu najbliższych pięciu lat. Każdy pokój projektował inny architekt. Wszystkie zrobione są z drewna i szkła. Narazie goście mogą wybierać spośród sześciu pokoi: Kabiny, Niebieskiej Kostki, Ptasiego Gniazda, Lustrzanej Kostki, UFO i Pokoju z Widokiem. Powierzchnia pokoi waha się pomiędzy 15 a 30 metrów kwadratowych. Każdy domek zawieszony będzie od czterech do sześciu metrów nad ziemią i będzie posiadał ekologiczne toalety oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Projekt został wymyślony przez Kenta Lindvalla’a, który wpadł na pomysł otwarcia Treehotel wraz ze swoją żoną Brittą.

Lustrzana Kostka

Lustrzana Kostka projektu Tham & Videgrand ma wysokość i szerokość czterech metrów. Niebywałym jest, że cały domek jest przymocowany tylko do jednego drzewa. Kostka obłożona została z zewnątrz lustrami, co daje niesamowity efekt, kiedy odbija się w nich niebo i las.

Czy w takim razie Kostka będzie niebezpieczna dla przelatujących ptaków? Kent Lindvall zapewnia, że nie, ponieważ domek jest pokryty specjalną powłoką, która jest widoczna dla ptaków. To tylko jeden z kroków, jaki podjęli twórcy Treehotel, aby zminimalizować ingerencję w dziką przyrodę. Anette Selberg, która odpowiedzialna jest za zapewnienie gościom dodatkowych rozrywek zapewnia, że zachowanie dziewiczego lasu jest jednym z priorytetów Treehotel.

Niebieska Kostka

Niebieska Kostka wspiera się na trzech podporach. Do pokoju można wejść z mostka, prowadzącego z pobliskiego zbocza. Domek jest tradycyjną, drewnianą konstrukcją, której okna i kopuła zrobione są z plastiku.

Niebieska Kostka, która nota bene jest czerwona, posiada podwójną sypialnię na pierwszym piętrze i dwa łózka na poziomie loftu.

Kabina

Architekci z biura Cyren and Cyren wpadli na pomysł stworzenia pokoju na drzewie, do którego prowadziałaby kładka, kończąca się przestronnym pokładem. Dawałoby to możliwość budowania kolejnych domków z kładkami, które mogłyby się ze sobą łączyć. Podstawowy kształt pokładu wynika z układu drzew na zboczu, na których się wspiera. Kabina zwisa spod pokładu. Całość pokryta jest materiałem, który stosuje się przy produkcji ciężarówek i przyczep.

Ptasie Gniazdo

Ptasie gniazdo to najciekawszy z obecnie dostępnych domków. Z zewnątrz trudno go zauważyć, bo faktycznie wygląda jak duże, ptasie gniazdo. Okno schowane jest pomiędzy siecią gałęzi oplatających gniazdo. Wewnątrz znadujemy nowoczesnie urządzony pokój o wysokim standardzie. Dodatkowo znajduje się tu sypialnia. Całość zmieści rodzinę z dwójką dzieci. Do gniazda można wejść po chowanych schodach.

Ufo

Pomysł na budowanie UFO w środku lasu powstał przy tworzeniu Ptasiego Gniazda. Projektanci chcieli zrobić coś całkowicie kotrastującego. Z zewnątrz okrągły statek kosmiczny z małymi okienkami wygląda jak pojazd z filmów science-fiction. Jeśli UFO urządzone jest naprawdę tak, jak szwedzki domek na drzewie to trzeba przyznać, że istoty pozaziemskie żyją w luksusowych warunkach. Wewnątrz znajduje się parę poziomów z sypialnią i dwoma łóżkami dla dzieci.

Pokój z widokiem

Trzypoziomowy domek nazwany “Pokój z widokiem” pozwala na oglądanie okolicy z trzech różnych perspektyw. Poziomy usytuowane są obok siebie: przestrzeń jadalna oferuje widok na rzekę, okno położonej nieco wyżej sypialni wychodzi na las, a z łazienki widać niebo przez przeszklony dach. Dodatkowo na dachu umieszczono taras pomiędzy sosnami. Pokój z widokiem zrobiono ze stali, która kontrastuje z drzewami.

Treesauna

Dodatkową atrakcją Treehotel jest sauna, która pomieści jednorazowo 12 osób.

Choć pobyt w Treehotel nie należy do tanich, bo za nocleg dla dwóch osób ze śniadaniem trzeba zapłacić około 1,5 tysiąca złotych to chyba warto. Tak niekonwencjonalnego noclegu nie znajdziemy bowiem nigdzie indziej na świecie.

Data dodania: 02.12.2010