„Zabawa z krzesłami polega na tym, że nie kupuje się po prostu krzeseł, ale należy się najpierw zastanowić jakie słowo chce się z nich stworzyć i co chce się nimi zakomunikować otoczeniu”. Ponad dekadę temu holenderski projektant Roeland Otten stworzył projekt krzeseł, na który nie tylko można usiąść, ale także można je czytać.

W 1999 roku tworząc pracę dyplomową wpadł na pomysł stworzenia ABChairs czyli krzeseł-liter. Tematem pracy w Academy Design w Eindhoven były „komunikatywne meble w przestrzeni publicznej”.

Dwa lata temu Otten otrzymał propozycję, która pozwoliła mu powrócić do pomysłu nietypowych krzeseł. Na terenie zamnkiętego parku miały powstać nietypowe meble do siedzenia. „Postanowiłem wrócić do projektu ABChairs i rozwinąć go. Mój pomysł na stworzenie 75 krzeseł-liter wprowadzałaby nowy element, siedzący w parku mogliby tworzyć nowe słowa i całe teksty z krzeseł.” – dodaje Otten. Niestety ten pomysł nigdy nie został zrealizowany. Ptrojektem zainteresował się jednak duński fundusz BKVB i Materiaaalfonds. Dzięki któremu krzesła-litery mogły nareszcie ujrzeć światło dzienne.

Z pozoru proste zadanie okazało się nie lada wyzwaniem dla młodego grafika. „Orpócz projektu samych krzeseł musiałem także wybrać odpowiednią czcionkę dla liter, na których potem będzie można usiąść.”-opowiada Otten. Formy znaków musiały odpowiadać różnorodnym kryteriom, między innymi wymiar wszystkich krzeseł musiał być taki sam. Nie łatwo było wybrać czcionkę, która zawierałaby litery wygodne do siedzenia. Otten musiał więc modyfikować wybrasną czcionkę, tak aby była ona funkcjonalna. „Postanowiłem znacząco zmienić grubość linii w czcionce Sans Serif: 15 cm dla linii pionowych i 5 cm dla linii poziomych ( 5 cm to także grubość materiału na tył krzesła).” – mówi Otten.
Zanim powstały krzesła Otten musiał zaprojektować je w komputerze w 2D. Można było przystępować do tworzenia rzeczywistych przedmiotów.

Szablony krzeseł.Prototyp krzesła.

Po zaakceptowanym projekcie przystąpiono do wycinania szablonów krzeseł. Stolarze Joris Jansens i Elmer Koopmans skonstruowali prototyp ABChairs z płyty wiórowej.Później zadecydowano jednak, żeby używać tylko płyty MDF, ponieważ wygląda o wiele lepiej po lakierowaniu.

Metalowa konstrukcja. Malowanie krzesła- litery.

Niektóre krzesła-litery (G, L, S, T) wymagały metalowej konstrukcji przed lakierowaniem, aby nie złamały się.

Na gotowe prototypy trzeba było nanieść około pięciu wartsw gruntu, potem wypolerować je i na końcu nałożyć trzy warstwy lakieru koloryzującego.

Powstałe krzesła mają 46 lub 80 cm wysokości i wykonane są z płyty MDF. Krzesła obecnie dostępne są w limitowanej serii na zamówienie, więc można je określić jako eksluzywne. „Moim ostatecznym celem jest znalezienie producenta lub marki, która mogłaby wprowadzić krzesła do produkcji. Powinny być wykonywane z plastiku (LDPE albo przetworzonego plastiku), żeby można ich używane także w ogrodach i parkach. Myślę też o stosowaniu liter w dużych wnętrzach jak szkoły czy biblioteki. Ostatnio zastanawiam się także nad stworzeniem krzeseł w mniejszym rozmiarze dla dzieci”. Dwadzieścia sześć prototypów krzeseł bedzie można obejrzeć na Tygodniu Duńskiego Design’u od 23 do 31 października w Eindhoven w Holandii.

Roeland Otten ukończył Akademię Design’u w Eindhoven w 1999 roku,a już rok później otworzył własne studio projektowe w Rotterdamie. Określany jest jako prowokator I innowator, ciągle szukający nowych ścieżek w projektowaniu.

Data dodania: 21.09.2010