Choć jeszcze niedawno nie były najlepiej kojarzone, teraz coraz częściej pojawiają się w domach. Luksfery są solidne, choć wykonane ze szkła. Dzieląc pokój, przepuszczają światło i pomagają rozjaśnić niedoświetlone fragmenty domu. Mają tyle zalet, że ich powrót można uznać za wyczekiwany.

Modnym sposobem na podział przestrzeni, zwłaszcza w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu, są ścianki ze szklanych pustaków.

W zależności od wzoru i koloru luksfery mają różny stopień przenikania światła. Dzięki różnorodności i wszechstronności wykorzystuje się je jako elementy wykończeniowe elewacji, fragmenty ścianek w pomieszczeniach mieszkalnych i łazienkach, a także na zewnątrz.

Luksfery produkowane współcześnie nie kojarzą się już z przestarzałymi elementami wykończenia budynków wielkopłytowych bądź z zaniedbanymi klatkami schodowymi.

Obecnie szklane pustaki to prawdziwie designerski pomysł na wnętrze, który poza charakterem dekoracyjnym, posiada również inne zalety.

Pierwszą z nich jest dźwiękoszczelność. Wbrew pozorom, pustaki mają wyższy stopień dźwiękoszczelności niż tradycyjna ścianka działowa. W standardzie podwyższonym to nawet 45 dB.

Kolejną cechą jest przepuszczalność światła. W zależności od obróbki szkła (bezbarwne, matowione, kolorowe, barwione w masie lub powierzchniowo) przepuszcza mniej lub więcej światła.

Ponadto współczesne luksfery mają dużą wytrzymałość na ściskanie. Minimum to ok. 1,5 MPa, jednak obecnie w standardzie jest to 6 MPa.

Dlaczego luksfery?

Jednym z najważniejszych zastosowań luksferów jest doświetlanie pozbawionych okien wnętrz światłem pośrednim przenikającym przez szklaną ścianę z sąsiedniego jasnego pomieszczenia.

Niekiedy chcemy też luksferami wydzielić fragment wnętrza, nie zamykając go zupełnie i przede wszystkim nie pozbawiając dostępu światła. Ściany z luksferów są do tego idealne. Pustaki szklane są produkowane w różnych rozmiarach, kolorach i fakturach. To daje wiele możliwości efektownego wkomponowania ich we wnętrza.

Luksfery pozwalają doświetlić małe pomieszczenia oddalone od ścian zewnętrznych, usytuowane w środku domu lub mieszkania. Przykładowo do wydzielonej w holu toalety lub garderoby światło może dotrzeć przez naświetla wykonane z pustaków szklanych.

Luksfery oszczędzają energię, tłumią hałas i charakteryzują się sporą wytrzymałością na ściskanie, a wewnętrzne zbrojenie konstrukcji zapewnia duży poziom bezpieczeństwa zbudowanych z nich przesłon.

Warto jednak pamiętać, że konstrukcji z pustaków szklanych nie można łączyć z innymi ścianami na sztywno – połączenie musi pozwalać na swobodną pracę ścianki (w przeciwnym razie pustaki mogłyby popękać).

Salon

Sposób wykorzystania pustaków szklanych zależy tylko od naszej inwencji – buduje się z nich barki, elementy mebli, ścianki bądź elementy schodów.

Łazienka

Luksusowa wanna w eleganckim miejscu. Dzięki luksferom możemy leżeć w pianie pod samym oknem. Światło jest tu zawsze intymnie przygaszone, a co najważniejsze nie musimy się martwić o swoją prywatność.

Bardzo modne obecnie jest wykonywanie z luksferów także: kabin prysznicowych, barków, fragmentów mebli wbudowanych.

Kuchnia

Jeśli sąsiedzi są zbyt blisko, warto pomyśleć o zastąpieniu szyby pustakami. Światło jest jednak bardzo ważne w kuchni. Dlatego białe ściany i jasne meble doskonale sprawdzą się w takiej aranżacji.

Sposobów na wykorzystanie szklanych pustaków w aranżacji wnętrz jest tyle co ich rodzajów.

Montaż luksferów

Montaż pustaków wykonuje się z zastosowaniem specjalistycznej zaprawy cementowej bez wapna, która musi charakteryzować się odpowiednią elastycznością, przyczepnością oraz odpornością na wodę i środki chemiczne.

Pustaki należy układać warstwami poziomymi (aby konstrukcja wyglądała estetycznie nie więcej niż cztery warstwy dziennie, co pozwoli uniknąć nierównomiernego osiadania).

Krawędzie zewnętrzne ścianek można pokryć przeznaczonymi do tego celu płytkami wykończeniowymi, kolorystycznie dostosowanymi do luksferów. Ze względu na pewien poziom trudności w montowaniu szklanych pustaków, prace powinno się powierzyć profesjonalnej ekipie.

Data dodania: 08.07.2011