Moda na geometrię przybiera rozmaite oblicza. Ostatnie miesiące przyniosły na przykład ponowne zainteresowanie stylem szalonych lat 20. ubiegłego wieku. Art déco znów zaczyna zdobić salony i inne domowe wnętrza.

Jedną z podstawowych cech charakterystycznych tej tendencji są powszechnie stosowane wzory geometryczne. Jakie są najpopularniejsze z nich i jak je umiejętnie zastosować, żeby uzyskać intrygujący i elegancki efekt w każdym, domowym wnętrzu?

Artdecowski wzornik architektury wnętrz

Art déco wprowadził do dekoracji wnętrz mnogość wzorów, które powszechnie wykorzystywano, zarówno w wyposażeniu, jak i na ścianach lub posadzkach. Zazwyczaj stawiano na proste kontrasty czerni i bieli, niekiedy uzupełnianej rozmaitymi odcieniami metali lub egzotycznych gatunków drewna.

Do najczęściej stosowanych ornamentów w ramach tej tendencji zalicza się minimalistyczne wzory geometryczne. Spośród nich można wyróżnić kilka rozwiązań, które obecnie znów powróciły do modnych, a przy tym ponadczasowo nowoczesnych aranżacji.

Klasyczna prostota – różne oblicza szachownicy

Niekiedy nawet najprostsze wzory mogą wnosić do danego pomieszczenia sporo klasycznej elegancji. Tak jest choćby w przypadku czarno-białej szachownicy, która znów stała się bardzo popularna we współczesnych interpretacjach artdecowskich wnętrz.

Tradycyjnie, bywa stosowana na posadzkach, szczególnie w przedpokojach lub łazienkach, choć niektórzy projektanci gorąco rekomendują wprowadzanie jej również w salonach, kuchni lub nawet sypialni. Stanowi to lekkie odstępstwo od kanonicznych reguł, pozwala jednak uzyskać nietypowe i niezmiernie ciekawe efekty kompozycyjne.

Istnieją dwie główne odmiany szachownicy. Możemy mówić o wariancie prostym, w którym płytki mają kształt kwadratów, lub o wersji karo, nieco bardziej dynamicznej, wykorzystującej dla odmiany elementy romboidalne.

Iluzjonistyczne traktowanie przestrzeni

Art déco uwielbia zabawę konwencjami oraz igranie z ludzką percepcją. Można to zaobserwować choćby na przykładzie niesamowitych, cieniowanych ornamentów geometrycznych, które sprawiają wrażenie, jakby były wręcz trójwymiarowe. Stosuje się je szczególnie często na posadzkach, choć pojawiają się także na ścianach lub jako ornament na różnych elementach wyposażenia wnętrz takich, jak eleganckie lampy.

Niesamowite efekty uzyskuje się, układając poszczególne czarno-biało-szare kostki w tak zwaną jodełkę. Ich układ może przybierać rozmaite formy, a od długości płytek lub listew zależy finalny odbiór ozdobnego elementu.

Na przemian lub z mozaiką

Wymienione wzory nie wyczerpują bynajmniej bogatego spektrum rozwiązań, wypracowanych przez ten niezmiernie dekoracyjny styl. Można w nim znaleźć zdecydowanie mocniej rozbudowane układy i wzory. Niekiedy pojawiają się kamienne kostki lub drewniane klepki ułożone naprzemiennie, szczególnie dobrze prezentując się zwłaszcza w przestronnych salonach lub pokojach dziennych.

Zdarzają się również układy łączące różne elementy lub rodzaje ornamentów na przykład z różą wiatrów, zgeometryzowanymi i stylizowanymi pawimi piórami lub liśćmi. Pozwala to na uzyskanie niepowtarzalnych i przykuwający wzrok form dekoracyjnych, perfekcyjnie dopasowanych do upodobań domowników.

Z czego buduje się geometrię w artdecowskim wnętrzu?

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: z czego tworzy się ornamenty geometryczne, które są tak popularne w art déco? Styl ten od samego początku cenił wysoką jakość materiałów. Dlatego też często wykorzystywał naturalny kamień, a szczególnie marmur, który pojawiał się na posadzkach, ścianach lub jako element wyposażenia. Obecnie można go zastosować w modnych, zgeometryzowanych wnętrzach jako płytki podłogowe lub element konstrukcyjny różnych przedmiotów, jak choćby lamp, które oferuje między innymi sklep z oświetleniem Azzardo.

Oprócz kamienia, wielką popularnością cieszyły się w latach 20. i 30. egzotyczne gatunki drewna, wyróżniające się intensywną barwą i niepowtarzalną, ozdobną fakturą. Obecnie ponownie powracają one do łask, w formie parkietów (również w wersjach mozaikowych), a także jako wyposażenie domu lub akcesoria dekoracyjne.

Trzeba też dodać, że współczesność wniosła do art déco element drobnego oszustwa w kwestii surowców. Obecnie drogocenne okładziny można imitować z pomocą fototapet, które przykleja się już nie tylko na ściany, ale również na podłogi. Szczególnie popularne i nawiązujące stricte do stylu międzywojnia, są geometryczne plecionki typu jodełka lub meander z efektem 3D.

Orbit

Geometria dla każdego wnętrza

Styl art déco to jeden z najmodniejszych trendów tego sezonu. Dzięki niemu geometryczne wzory ponownie znalazły się w centrum zainteresowania architektów i prywatnych klientów.

Trudno się dziwić, gdyż jest to niezmiernie wdzięczne rozwiązanie, które pomaga wprowadzać do każdej przestrzeni nieco elegancji, symetrii, a przy tym prawdziwego, pałacowego ładu. A kto nie chciałby poczuć się choć trochę po królewsku we własnych czterech ścianach?

Data dodania: 31.07.2019