Sofy z funkcją spania to ciekawe rozwiązanie w mieszkaniach, w których brakuje pokoju gościnnego lub gdy od czasu do czasu zdarza nam się zasnąć przed telewizorem. Wygodne, funkcjonalne, o designerskim wyglądzie – sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Czy to ze względu na częstych gości, czy poobiednie drzemki – warto mieć w mieszkaniu sofę z funkcją spania. Przydaje się ona w wielu różnych nieprzewidywalnych sytuacjach, jak np. niespodziewana wizyta znajomych z drugiego końca Polski, przedłużająca się domówka lub ciężki dzień w pracy. Rozkładane sofy to także meble z grupy space-saving (oszczędzające przestrzeń). Na co dzień bowiem nie zajmują wiele miejsca, jednak gdy przychodzi taka potrzeba można użyć ich jako łóżka. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w miejscu, które nie posiada pokoju gościnnego, ale także w małych mieszkaniach, jak np. kawalerki. Dzisiaj prezentujemy kilka projektów designerskich sof, które cechują się niezwykłą funkcjonalnością i pomysłowym designem.

 

Źródło: makehome.pl

Na dwa razy

Guido Rosati, włoski projektant, członek rzymskiego zespołu designerów Saba Italia, specjalizuje się w tworzeniu mebli wielofunkcyjnych. Słynie także z eksperymentowania z niecodziennymi kształtami oraz nowinkami technicznymi. Pewnym odzwierciedleniem jego pasji jest sofa Scoop!.

Sofa Scoop! została zaprojektowana w dwóch wariantach – owalnym i prostokątnym. Każdy z nich, bez względu na kształt, składa się z dwóch elementów, które po złożeniu tworzą całość. Łączy je niewidoczny na zdjęciach metalowy zamek przymocowany do konstrukcji łóżka. Jeden z modułów sofy jest nieruchomy, drugi natomiast posiada kółka, dzięki czemu można go łatwo przemieszczać w różne miejsca lub nawet pokoje. Scoop! po złożeniu przeistacza się w dwuosobowe wygodne łóżko. Trudno rozpoznać, że była to sofa.

Sofa z bloczków

Adrien Rovero ze Szwajcarii podszedł do tematu nieco inaczej. Zaprojektował sofę Slash, której siedzisko składa się z prostokątnych bloczków. Za dnia ułożone są one na boku, stanowiąc wygodne siedzisko.

Aby skorzystać z funkcji spania należy wyciągnąć nieco metalową ramę i przekręcić bloczki siedziska dłuższym bokiem do dołu. Banalnie proste, prawda?

Zrolowany pomysł

Kolejnym meblem, który zwrócił naszą uwagę jest projekt trojga skandynawskich designerów z grupy KiBiSi o nazwie Roulade.

 Roulade łączy funkcjonalność fotela, kanapy oraz materaca. Zwraca na siebie uwagę zabawnym kształtem. Mebel ten będzie świetnie pasował do wnętrz urządzonych z fantazją, bez wymuszonej elegancji czy powagi. Roulade wykonano z wysokiej gęstości pianki materacowej, a na tapicerkę składają się najwyższej jakości materiały odporne na plamy i zabrudzenia.

Przedstawione przez nas projekty sof stanowią jedynie kroplę w morzu pomysłów i oferty współczesnych designerów. Meble wielofunkcyjne pomagają nie tylko urządzić niewielką przestrzeń, ale stanowią także ciakawą alternatywę do klasycznego umeblowania.

Data dodania: 14.06.2013