Pałac w Cieleśnicy ponownie urzeka swoim pięknem. Dziewiętnastowieczny pałac zaprojektowany przez Antonio Corazzi’ego został zakupiony w 2009 roku przez Barbarę i Dariusza Chwesiuków. Nowi właściciele przez kilka lat dokładali wszelkich starań, aby pałac odzyskał swój dawny blask. Aktualnie mieści się w nim luksusowy hotel.

Pałac zaprojektował włoski architekt, który jest również odpowiedzialny za projekt Teatru Wielkiego w Warszawie. Pałac w Cieleśnicy został przebudowany w latach 1921-28 ze względu na zniszczenia powojenne. Odnowa budynku miała na celu jak najwierniejsze odwzorowanie wyglądu pałacu właśnie z tego okresu. Zadbano o każdy detal, co doskonale widać na przykładzie wystroju pokoi. Szczegółowe dekoracje oraz odwzorowanie wnętrz podkreślają dodatkowo zdjęcia oraz obrazy przedstawiające historię dóbr cieleśnickich.

Rewitalizacja klasycystycznego pałacu w Cieleśnicy

Źródło: Pałac Cieleśnica

Remont budynku był czasochłonny i wymagał ogromnego nakładu pracy. Prace rozpoczęto od fundamentów. Następnie skupiono się na stropie, dachu oraz stolarce. Układanie podłóg drewnianych w pałacu było nie lada wyzwaniem. Świadczyć może o tym fakt, że całość prac trwała ponad siedem miesięcy.

Klej UZIN MK 73 może zostać użyty na podłożach o dobrej wytrzymałości. Dotyczy to zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak i obiektów użyteczności publicznej. Jest to tradycyjny jednoskładnikowy klej. Charakteryzuje się dobrymi parametrami podczas obróbki oraz optymalnymi właściwościami po związaniu. Produkt ten ma szerokie zastosowanie. Można go użyć do mozaiki parkietowej, parkietu tradycyjnego, lamelowego lub parkietu gotowego.

Rewitalizacja klasycystycznego pałacu w Cieleśnicy

Źródło: Andrzej Adamiec

W każdym pokoju w pałacu zamontowano inną podłogę. Podłoże w salonie głównym składa się ze szczątków oryginalnego parkietu. Przykładowo we wzorze znajdziemy dwunastoramienne gwiazdy o wielkości 10-12 cm. Są one wykonane z twardego i szlachetnego drewna egzotycznego – Amazakoue. Reprezentatywny pokój złoty, wyróżnia się natomiast parkietem wykonanym z dębu i elementów mahoniu.

Rewitalizacja klasycystycznego pałacu w Cieleśnicy

Źródło: Andrzej Adamiec

Szczeliny w parkiecie zostały wypełnione spoiwem na bazie wodnej Pallmann Pall-X Kitt do tworzenia szpachli. Właściwości produktu sprawiają, że nie występuje zjawisko zapadania się fug oraz można wykorzystywać go do wszystkich rodzajów drewna.

Powierzchnia podłogi została wykończona odpornym na ścieranie dwuskładnikowym lakierem nawierzchniowym Pall-X 98.

Rewitalizacja pałacu w Cieleśnicy została doceniona przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. Państwo Chwiesiuk otrzymali Laur Konserwatorski 2014. Tytuł ten jest przyznawany realizacjom konserwatorskim, które cechują się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie ich świetności. Laurem również honoruje się i wyróżnia inwestorów, którzy wzorowo opiekują się i odnawiają zabytkowe budynki.

Data dodania: 02.06.2015