Domowe kominki uchodzą są symbol rodzinnego ciepła. Zazwyczaj kojarzą nam się z prostokątnym paleniskiem, wykończonym cegłą lub kaflami. Tymczasem kominek może wyglądać zupełnie inaczej – przekonajcie się jak!

Ognisko domowe

Zazwyczaj kominki usytuowane są w rogu pokoju lub wbudowane w jedną z bocznych ścian. W nowoczesnych aranżacjach to już nie jest reguła. Kominki coraz częściej znajdują się w centralnej części pomieszczenia. Taka kompozycja może kojarzyć się z ogniskiem wokół którego zasiadało się np. na obozach szkolnych, aby porozmawiać czy pośpiewać. Nie powinien więc dziwić fakt, że w takich aranżacjach dookoła kominków poustawiane są fotele, kanapy czy sofy. Domowe ognisko nabiera wtedy wręcz dosłownego znaczenia.

Rozpalmy wyobraźnię – nietypowe kominki

Nietuzinkowe koncepcje

Projekty niekonwencjonalne, wyróżniające się na tle innych zawsze przyciągają uwagę. Nie inaczej jest w przypadku kominków. Znajdziemy takie w kształcie kropli wody, trójkąta, okręgu czy nawet kwiatu lotosu (zastosowanie na zewnątrz budynku). Fani filmów potrafili także wykazać się kreatywnością w tym temacie. Dzięki temu możemy podziwiać kominki nawiązujące do Lorda Vadera z Gwiezdnych Wojen czy postaci z Władcy Pierścieni.

Wiszące kominy

Jednym z zauważalnych trendów jest montaż kominów „zawieszanych” na suficie. Takie wiszące konstrukcje mają swój urok i mogą stanowić centralny punkt ozdobny pomieszczenia. Modernistyczny wygląd kominków może kojarzyć się ze statkiem kosmicznym, peryskopem bądź wszechwidzącym okiem. . Takie rozwiązanie wprowadza szereg nowych możliwości aranżacyjnych pomieszczenia.

Podejście nie do końca tradycyjne

Przyjrzyjmy się jeszcze kominkom, które w tradycyjny sposób są wbudowane w jedną ze ścian. Miejsce instalacji nie stawowi jednak ograniczenia dla wyglądu. W związku z tym mogą one mieć np. wykończenia stalowe w owalnym lub okrągłym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. szczeliny, które zostają rozświetlone przez blask płomieni. Coraz częściej używa się również przeszklonych przestrzeni. Dzięki temu płomienie są jeszcze lepiej widoczne i można się w nie wpatrywać godzinami.

Data dodania: 06.07.2015