Kartka papieru, trochę zdolności manualnych i można wyczarować cuda. Od niedawna miłośnicy origami mogą bez problemu usiąść w fotelu inspirowanym tą sztuką.

Ramon Esteve przeniósł papierowe cuda do salonów. Projektant od 1990 roku związany był z hiszpańską szkołą Escuela Superior de Técnica Arquitectura w Madrycie, gdzie pracował nad projektami z różnych dziedzin, zaczynając od ochrony zdrowia, przez edukację, a kończąc na przemyśle ciężkim.

W 2009 roku otrzymał Gold Award ADCV 2009 w kategorii „urządzenia domowe”. Nagroda przyznawana jest przez Asociación de Diseñadores de la Comunidad Valenciana (Stowarzyszenia Projektantów w Walencji). Zdobył także trzecią nagrodę za pracę nad Barrio Avabzado Toledo oraz pierwszą nagrodę za budowę i dopracowanie szpitala w Ontinyent w prowincji Walencja. Na zlecenie firmy Joquer zaprojektował fotel wzorując się na japońskiej sztuce origami.

Źródło: designboom.comOru-Chair

Kolebką orgiami są Chiny, a za datę powstania tej sztuki uznaje się rok 700. Początkowo dzieła origami wykorzystywane były przy obrządkach religijnych. Sztuka ta rozwinęła się w Japonii, dlatego uznaje się ją za sztukę japońską.

Chcąc tworzyć klasyczne origami należy trzymać się kliku podstawowych zasad: tworzyć można tylko z kwadratowej kartki papieru, wszelkie modyfikacje są surowo zabronione. Figury tworzy się poprzez zaginanie kartki. Origami największą popularność zyskało wśród młodych japońskich dziewczynek, a od 1990 roku działa organizacja JOAS, czili Japan Origami Academic Society, która zrzesza wszystkich miłośników sztuki.

Źródło: designboom.com

Oru Chair ma asymetryczne, subtelne i geometryczne kształty. Mebel wykonano na drewnianych ramach i wypełniono różnej grubości pianką. Nadaje się zarówno do przestrzeni publicznej, jak i pomieszczeń mieszkalnych. Jak informuje producent, fotel dostępny jest w prawie każdym kolorze, jednak na dzień dzisiejszy kupić go można tylko w dwóch prezentowanych wersjach: żółtej i czerwonej.

Fotel origami (choć w wersji miniaturowej) może mieć każdy z nas 🙂 Poniżej przedstawiamy instrukcję jak samemu wykonać z papieru podobne fotele – efektami pochwalcie się w GALERII 🙂

Krok pierwszy

Źródło: origami-instructions.comNależy przygotować kwadrat, efekt końcowy jest lepszy, jeżeli z jednej strony kartka jest kolorowa

Krok drugi

Źródło: origami-instructions.comKartkę zginamy na pół, wzdłuż osi pionowej

Krok trzeci

Źródło: origami-instructions.comRogi kartki zaginamy do środka, tak aby powstała książeczka

Krok czwarty

Źródło: origami-instructions.comOdcinamy jedną część, tak by pozostały nam trzy.

Krok piąty

Źródło: origami-instructions.comKartkę obracamy, kolorową stroną do góry i składamy wzdłuż osi poziomej

Krok szósty

Źródło: origami-instructions.com

Źródło: origami-instructions.com

Źródło: origami-instructions.comRogi zaginamy wzdłuż zagięć, tak jak na zdjęciach

Krok siódmy

Źródło: origami-instructions.com

Źródło: origami-instructions.com

Źródło: origami-instructions.comZagięte rogi wywijamy w trójkąty. Na środku musi powstać krzyż, a dolna (szara) część musi się wyginać.

Otrzymujemy:

Źródło: origami-instructions.com

Krok ósmy

Źródło: origami-instructions.comDolną (szarą) część wyginamy ku górze

Krok dziewiąty

Źródło: origami-instructions.com

Źródło: origami-instructions.comBoki fotela jeszcze raz zaginamy wzdłuż osi, a następnie odginamy

Krok dziesiąty

Źródło: origami-instructions.comStawiamy fotelik

Krok jedenasty

Źródło: origami-instructions.comOdginamy siedzenie i gotowe 🙂
Data dodania: 04.02.2011