Producenci systemów ogrzewania cały czas pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które uczynią ten proces jeszcze bardziej wydajnym i ekologicznym. Jednym z urządzeń, które spełnia te dwa warunki, są kotły gazowe kondensacyjne firmy Immergas. Czym dokładnie są, jaka jest zasada ich działania oraz jakie zalety mają do zaoferowania? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z poniższego artykułu.

Czym jest kocioł gazowy kondensacyjny?

Na początek warto wyjaśnić, czym dokładanie są kotły gazowe kondensacyjne i w jaki sposób działają. Otóż są to urządzenia, które łączą w sobie dwa źródła ciepła. Pierwszym z nich jest proces spalania gazu, który jest charakterystyczny dla wszystkich rodzajów kotłów. Drugie źródło ciepła znajduje się w spalinach. Taka przemiana zachodzi w kotłach kondensacyjnych, które schładzają (kondensują) spaliny do niskich temperatur. 

Urządzeniem, które łączy w sobie te dwie metody spalania, są właśnie kotły gazowe kondensacyjne. Dzięki innowacyjnej technologii wykorzystują one nie tylko ciepło powstające w wyniku spalania, ale także to pochodzące ze spalin. W przypadku tradycyjnych kotłów takie połączenie jest niemożliwe, a powstające w wyniku spalania gazu spaliny ulatują przez komin. Firma Immergas to jeden z liderów rynku, które oferują to rozwiązanie.

W jaki sposób działa kocioł gazowy kondensacyjny Immergas?

Jak już wspomnieliśmy – tego rodzaju kotły pozyskują ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale również ze spalin. Jest to spowodowane tym, że są w stanie przeprowadzić proces kondensacji, czyli ich ochładzania. Cały proces ma miejsce w wymienniku ciepła, gdzie spaliny są schładzane do temperatury 30-40 stopni Celsjusza. Powstała w ten sposób para wodna skrapla się i oddaje ciepło urządzeniu. Można je wykorzystać m.in. ogrzewania mieszkania lub wody.

Jest to ogólny opis działania urządzenia. Warto przyjrzeć się jednak temu procesowi krok po kroku. Zaczyna się on w momencie, kiedy za pomocą wentylatora i zespołu gazowego (chodzi tutaj o przewód powietrzno-spalinowy) do palnika dostarczana jest mieszanka gazu z zewnątrz. Musi być to jednak mieszanka o konkretnych proporcjach. Następnie rozpoczyna się proces spalania paliwa, które powoduje powstanie spalin.

Spaliny są następnie transportowane do pierwszej strefy wymiennika ciepła. Tam następuje wstępne schładzanie i „oddają” część ciepła instalacji. Kolejnym krokiem jest transport spalin do drugiej strefy wymiennika ciepła. To właśnie tam są schładzane do niskich temperatur i dochodzi do skraplania pary wodnej. Powstała w ten sposób energia jest transportowana do instalacji. Pozostałości spalin są odprowadzane za pomocą przewodu na zewnątrz, aby nie dostały się do pomieszczenia.

Jakie cechy ma kocioł gazowy kondensacyjny Immergas?

Czym charakteryzują się kotły gazowe kondensacyjne firmy Immergas? Przede wszystkim jest to wydajność, ponieważ nie wymagają gromadzenia opałów, a także są właściwie bezobsługowe. Jedynym wymogiem jest zapewnienie im komina do odprowadzania spalin. Są one także ekologiczne. Ich przyjazny dla środowiska charakter opiera się przede wszystkim na mniejszej emisji szkodliwych substancji w porównaniu np. z kotłami węglowymi. 

 

Data dodania: 23.10.2023