Po okresie ogromnej popularności wykładzin dywanowych oraz paneli laminowanych przyszedł czas na renesans podłóg drewnianych, które zyskują coraz większe zainteresowanie uznanie na całym świecie. Według czołowego producenta chemii podłogowej – firmy UZIN – obecny rok ma należeć właśnie do nich.
Drewno wraca do łask
Przez wiele lat wykładzina dywanowa była uważana za idealną do użycia w sypialni czy salonie. Ten trend na przestrzeni ostatnich lat ulega zmianie i coraz więcej osób decyduje się na wybór podłóg drewnianych. Wiąże się to zarówno z walorem estetycznym drewna, jak i oszczędnością czasu przy jego pielęgnacji.
Trudy życia codziennego sprawiają, że człowiek ma coraz mniej wolnego czasu dla siebie. Nie dziwi więc fakt, że obecnie wybiera się jak najmniej czasochłonne rozwiązania w życiu codziennym. Z tego względu w aspekcie wyboru podłóg przewagę zyskuje drewno. W przypadku wykładzin dywanowych częste problemy sprawia odpowiednia pielęgnacja. Pomimo stosowania najlepszych dostępnych środków zdarza się, że nie sposób poradzić sobie z uporczywymi plamami, a do tego samo czyszczenie dywanów potrafi być bardzo żmudne.
Przy podłogach drewnianych wystarczy jedynie płaski mop oraz dedykowany środek do czyszczenia. Oczywiście pod warunkiem, że na bieżąco odkurzamy drobne zanieczyszczenia, takie jak piasek czy kurz. Przewagę stanowi także wygląd drewna – wygląda równie pięknie w sypialni, jak i w salonie, kuchni czy nawet łazience.
Coraz większe możliwości
Aktualnie producenci podłóg drewnianych kładą jeszcze większy nacisk na jakość swoich produktów. Wybierając drewno chcemy mieć pewność, że wybrana przez nas podłoga starczy na lata. Zróżnicowane rodzaje podłóg drewnianych pozwalają na spełnienie oczekiwań klientów w zależności od ich upodobań. Można znaleźć zarówno podłogi drewniane, które pasują idealnie do nowoczesnych wnętrz, jak i wersje postarzaną, która wkomponuje się w klasyczną aranżację.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na produkcję materiałów, które wyglądają jakby były wykonane dziesiątki lat temu, a przy tym są perfekcyjne jeśli chodzi o właściwości użytkowe. Stanowią one ponad 80 proc. oferty salonów podłogowych.
– Wśród nich najpopularniejsze są dziś deski dębowe, które dają się świetnie barwić. Najczęściej wybór pada na deski bielone, biało-szare i delikatnie postarzane poprzez szczotkowane. Obecne technologie mimo, że na skalę przemysłową, czerpią całymi garściami z doświadczeń XVII- wiecznych stolarzy. Nawet najwięksi krajowi producenci desek warstwowych, coraz śmielej wprowadzają do swojej oferty podłogi ręcznie postarzane. Klienci zdecydowanie rzadziej decydują się dziś na drewno egzotyczne – mówi Tomasz Mielcarek z poznańskiego salonu podłogowego direct floor.
Chemia między podłogą a klejem
Podczas wyboru podłogi nie mniej istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego kleju. Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie chemii podłogowej usprawniają prace instalacyjne, a także są bezpieczne w użyciu. Najczęściej używane do montażu parkietów są obecnie kleje dwuskładnikowe.
– W przypadku podłóg gotowych znacznie lepiej sprawdzają się jednak jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, takie jak UZIN MK 200, MK 250, czy MK 150. To linia produktów na bazie poliuretanów modyfikowanych związkami silanu, które łatwo się rozprowadzają, a ich pozostałości dają się bezproblemowo usunąć. Dzięki temu proces układania parkietu jest szybki i czysty – dodaje Dariusz Turski z firmy UZIN. – W najnowszej ofercie firmy UZIN znajdują się również nowe kleje. Dwuskładnikowy MK 92 PLUS o wydłużonym czasie otwartym oraz ekologiczny klej nowej generacji na bazie polimerowej – MK 65. Produkt ten ma bardzo podobne właściwości do klejów silanowych przy relatywnie niskiej cenie – dodaje.
Nowością wśród materiałów wykończeniowych dla podłóg drewnianych są rozwiązania hybrydowe, które wcześniej nie były dostępne. Sprawdzają się one zwłaszcza w wykończeniu matowym oraz półmatowym.
– W naszej ofercie jest podkład na bazie oleju Pall X 333 Color., Produkt ten występuje w kilku klasycznych kolorach oraz wersji bezbarwnej. W efekcie, bardzo prosto możemy wybarwić podłogę, a następnie pokryć ją wybranym lakierem z oferty Pallmann. Polecam lakiery matowe np. Pall X ZERO, którego poziom połysku jest tak niski, że zapewnia niewidzialne zabezpieczenie powierzchni. Otrzymujemy efekt podłogi olejowanej bez potrzeby typowej dla tego typu zabezpieczeń pielęgnacji – informuje Dariusz Turski.
– Intensywny rozwój rynku podłóg drewnianych sprawił, że w ostatnich latach producenci zrozumieli, że osiągnięto kres możliwości technologicznych w ich budowie – zauważa Dariusz Turski z firmy UZIN. – Ich aktualne działania sprowadzają się do rozwiązań designerskich, takich jak łączenie w podłodze różnych materiałów w celu uatrakcyjnienia wyglądu wierzchniej warstwy drewna. Nikogo już dzisiaj nie dziwią wstawki z innych gatunków drewna, wypełnianie kolorowymi żywicami, kamieniami czy też metalami. I tak technologia zatoczyła koło, gdyż ta technika to nic innego jak XVII-wieczna inkrustacja, ale na trochę inna skalę.
Data dodania: 18.02.2015