Znalazłem w internecie informację, że na ogrzewanie podłogowe można także stosować wykładziny. Czy to prawda? Jeśli tak, to jakie są to wykładziny – dywanowe czy elastyczne, jakie muszą mieć parametry? Jak wygląda przewodzenie ciepła w przypadku wykładzin?

Oczywiście można stosować wykładziny na ogrzewanie podłogowe, jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych faktach.

Po pierwsze, producenci przestrzegają przez przekroczeniem granicy 30 stopni Celsjusza dla wykładzin PCV. Powyżej tej granicy istnieje bowiem ryzyko odbarwienia bądź zmian w strukturze wykładziny, a to może mieć wpływ na jej właściwości mechaniczne, czyli przegrzana wykładzina może się rozwarstwić, odkleić od podłoża, mogą powstać naprężenia, które będą skutkowały pojawieniem się wybrzuszeń.

Jeśli chodzi o przewodzenie ciepła, to każda warstwa „izolacyjna”, a taką będzie też wykładzina, ogranicza w mniejszym lub większym stopniu emisję ciepła, dlatego wszędzie tam gdzie jest to możliwe zaleca się na ogrzewaniu podłogowym stosowanie materiałów o jak największej przewodności cieplnej.

W przypadku wykładzin dywanowych, które z natury są mniej podatne na podwyższone temperatury dochodzi jeszcze efekt zbierania z runa cząstek kurzu wraz z roztoczami. Fizyka jest tu nieubłagalna – poruszające się w górę powietrze jest doskonałym środkiem transportu dla kurzu i roztoczy, dzięki czemu mogą one osiadać na nowych powierzchniach i skutecznie atakować nasze błony śluzowe…

Data dodania: 01.10.2010

Info o ekspercie

Zenon Marcinowski - FOX Marcinowska

Zenon Marcinowski - FOX Marcinowska

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.