Każdy z nas ma w domu przedmioty, których już nie używa. Mowa tutaj np. o starej drabinie, zapomnianych już dawno książkach czy kasetach magnetofonowych, które wraz z rozkwitem technologii stały się wręcz zabytkami. Co zrobić z takimi rzeczami? Zamiast je wyrzucać, możemy tchnąć w nie drugie życie i wykorzystać jako elementy dekoracyjne.

Stare i…. potrzebne

Robiąc gruntowne porządki, możemy natknąć się na wiele przedmiotów, które lata świetności mają już dawno za sobą. Jeżeli spróbujemy wykorzystać je w nieszablonowy sposób, okaże się, że wcale nie są bezużyteczne. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład użycie drabiny rozstawnej w roli… regału. Wystarczy, że pomiędzy stopniami położymy drewniane deski i w jednej chwili zyskujemy nową powierzchnię do przechowywania. W innym układzie, mocując ją do ściany, zyskamy oryginalną półkę na książki.

Życie na walizkach…

Podróże to dla wielu jedna z jaśniejszych stron życia. Bliskie i dalekie wyjazdy pozwalają na złapanie oddechu od codziennych obowiązków i poznawanie wielu ciekawych miejsc. Przeważnie w podróż zabieramy ze sobą bagaż, nierzadko w postaci pokaźniej walizki. Zapaleni podróżnicy z pewnością mają ich wiele i nie wszystkie nadają się już, by zabrać je na kolejne wycieczki. Zamiast trafić na śmietnik, mogą posłużyć jako ciekawy element umeblowania. Walizki można przerobić na stoliki, szafki, a nawet sofy. Ich widok nie raz przywoła wakacyjne wspomnienia.

Drugie życie elektroniki

Sprzęt elektroniczny jest stałym elementem każdego domu. Trudno wyobrazić sobie życie bez lodówki, pralki, telewizora czy komputera. Niestety zaawansowane technicznie przedmioty swoją żywotność kończą zwykle po zaledwie kilku latach. W ich miejsce dokonuje się zakupu lepszego i nowszego modelu. Jeżeli jednak urządzenie darzy się sentymentem, można spróbować znaleźć dla niego nową funkcjonalność. Stare telewizory doskonale odnajdą się w roli akwarium dla rybek czy gustownego barku z alkoholami. Stacjonarny komputer może przeistoczyć się w doniczkę na kwiaty, natomiast zepsuta klawiatura może posłużyć nam jako materiał do wykonania dekoracji. W jaki sposób? Wystarczy wyciągnąć z niej klawisze z literami, ułożyć ważny dla nas napis lub zdanie i oprawić w ramkę (którą także można wykonać z samych klawiszy).

Powrót do przeszłości

W latach dziewięćdziesiątych słuchanie muzyki na kasetach magnetofonowych było tak samo naturalne, jak obecnie jest jej odtwarzanie na smartfonach czy odtwarzaczach mp3. Kasety aktualnie nie są już praktycznie usuwane, a za jakiś czas podobny los może spotkać płyty CD, które coraz częściej wypierane są przez cyfrowe pliki multimedialne oraz przenośne urządzenia typu pendrive. Kasety czy płyty z ulubionymi utworami nie muszą jednak trafić do śmietnika, ani kurzyć się na półkach. Można nadać im nowy sens istnienia. W przypadku kaset magnetofonowych ich prostokątny kształt umożliwia zbudowanie pudełka np. na długopisy. Ciekawym pomysłem jest również wykonanie z nich sześcianu, który może stać się kloszem lampy. Światło będzie przenikać na zewnątrz dzięki dziurkom służącym do przewijania taśmy. Z kolei stare płyty CD doskonale nadają się do zrobienia zegarów czy podkładów pod świeczki. Jest to także idealny surowiec do wykonywania mozaik.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 03.08.2015