Szeroka gama podłóg dostępnych na rynku sprawia, że nawet z pozoru prosty wybór posadzki może stać się nie lada wyzwaniem. Jeśli zależy nam na szybkim montażu i posiadaniu drewnianej podłogi – parkiet gotowy będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Tradycyjne układanie parkietu jest zajęciem czasochłonnym i dość kosztownym, a także wywołującym spore zamieszanie w pomieszczeniu, w którym montowana i wykańczana jest podłoga. Dobrym rozwiązaniem tego typu problemów jest zastosowanie gotowego parkietu, który można zamontować wszędzie tam, gdzie montuje się parkiet tradycyjny.

Czym jest parkiet gotowy?

Parkiet gotowy to parkiet wykańczany (lakierowany lub olejowany) w fabryce. Zwykle jest to dwu- lub trzywarstwowy parkiet naturalny klejony z różnych gatunków drewna. Na rynku dostępne są także parkiety gotowe z litego drewna.

Wierzchnia warstwa parkietu gotowego warstwowego wykonana jest z droższego gatunku drewna liściastego, natomiast kolejne z tańszych gatunków drewna iglastego. Wytwarza się go zarówno z drewna krajowego, jak i drewna egzotycznego. Parkiety gotowe są fabrycznie zabezpieczone kilkoma warstwami lakieru lub oleju, co eliminuje konieczność cyklinowania oraz wykańczania posadzki tuż po jej instalacji. Do zabezpieczania i utwardzenia wierzchniej warstwy stosuje się lakiery oraz oleje utwardzane promieniami UV, które mogą występować zarówno w wersji połyskliwej, jak i matowej.

Z kolei parkiet gotowy z litego drewna składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami. Przykładem parkietu gotowego z litego drewna są deszczułki o wymiarach: długość 490 mm, szerokość 70 mm i grubość 16 mm, poddane fazowaniu wzdłużnemu i czołowemu. Parkiet tradycyjny gotowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Można go układać na każdym podłożu, komponując różne wzory. Dzięki dużej grubości warstwy użytkowej można go wielokrotnie odnawiać. Parkiet gotowy podobnie jak pełna deska jest mocowany do podłoża za pomocą kleju. Podobnie jak w przypadku paneli poszczególne elementy parkietu gotowego łączą się na pióra i wpusty.

W porównaniu z montażem podłóg niewykończonych, montaż podłóg gotowych pozwala zaoszczędzić czas nawet do 3 tygodni. Okres ten wynika z potrzeby sezonowania przyklejonego parkietu. Podłoga z drewna litego sezonuje się po przyklejeniu do podłoża około 2 – 3 tygodni. Po tym czasie następuje proces wykańczania warstwy wierzchniej – cyklinowanie, olejowanie lub lakierowanie. Parkiety gotowe nie wymagają cyklinowania oraz lakierowania lub olejowania po przyklejeniu. Są tak wykonane, iż można je użytkować natychmiast po montażu i pierwszej konserwacji – mówi Piotr Konieczny, ekspert firmy Biadki.

Spotkać można parkiety gotowe układane na „pływająco”, czyli bez mocowania na stałe do podłoża. Takie rozwiązanie jest jednak mniej praktyczne. Przyklejenie parkietu na stałe zapewnia większą stabilność. Przyklejona posadzka lepiej oddaje ciepło, co jest istotną cechą przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Dodatkowo mimo braku podkładów przyklejony parkiet jest mniej akustyczny – między podłożem a posadzką klej tworzy elastyczną warstwę, która ma zdolności wygłuszające.

Gdzie można stosować parkiet gotowy?

Parkiet gotowy można układać w niemal każdym pomieszczeniu, również tam, gdzie zainstalowane zostało ogrzewanie podłogowe. Do pomieszczeń narażonych na silną eksploatację, najlepiej wybrać twardy gatunek drewna – wenge, iroko, jatoba, bambus, ipe, tali, jesion, orzech, dąb i grab. Również do łazienki i kuchni, gdzie jest wysoka wilgoć należy zastosować gatunek drewna odporny na działanie wody.

– Parkiety gotowe dwuwarstwowe i z litego drewna można położyć w dowolnym pomieszczeniu w domu. Szczególne warunki montażu należy uwzględnić w łazienkach – należy dobrać odpowiedni gatunek drewna taki jak np. merbau, doussie lub teak, a także jego wykończenie. Najlepszym rozwiązaniem w łazienkach jest wykończenie olejem. Nie zaleca się także wykonania podłogi drewnianej na całej powierzchni w łazience. Podobnym miejscem w każdym domu jest kuchnia, ze względu na podwyższony kontakt powierzchni podłogi z wodą. W każdym innym miejscu każdego domu można z wielką swobodą stosować parkiet gotowy – dodaje Piotr Konieczny.

Parkiet gotowy a parkiet tradycyjny

Parkiet tradycyjny

Składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami. Deszczułki mają długość od 250 mm do 500 mm, szerokość od 50 mm do 70 mm i grubość: 22, 19 i 16 mm. Parkiet tradycyjny charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Można go układać na każdym podłożu, komponując różne wzory. Dzięki dużej grubości warstwy użytkowej można go wielokrotnie odnawiać.

Parkiet gotowy

Może mieć budowę warstwową lub być wykonany z litego drewna. Pojedyncze klepki parkietu mogą mieć wymiary: grubość od 11 do 16 mm, szerokość od 70 do 120 mm oraz długość od 490 mm do 1200 mm. Lakier nakładany jest techniką, która łączy go trwale z drewnem, co zapobiega jego łuszczeniu się. Warstwy klepki układane są prostopadle do siebie, ich grubość powoduje, że nie odkształcają się one tak szybko jak elementy lite. Parkiet gotowy podobnie jak tradycyjny parkiet nadaje się do ponownej obróbki i renowacji przez cyklinowanie, lakierowanie lub olejowanie.

Data dodania: 30.03.2012