Drewniana podłoga to piękny, naturalny materiał, który wymaga nieco więcej troski niż inne rodzaje posadzek. Z pomocą przychodzą jednak profesjonalne środki do czyszczenia i pielęgnacji, które sprawiają, że dbanie o podłogę przestaje być kłopotliwe.
Po pierwsze: nie przesadzaj z wodą!
Choć mycie zwykle kojarzy się z używaniem dużej ilości wody, podłoga drewniana tego nie lubi. Drewno jest bowiem materiałem higroskopijnym, a zatem zdolnym do wchłaniania wilgoci. Pod jej wpływem może się wypaczać, pęcznieć. Wylanie na nią całego wiadra wody czy pucowanie przemoczonym mopem nie wydaje się zatem najlepszym pomysłem.
Czyszczenie rozpocznijmy od odkurzenia podłogi drewnianej za pomocą odkurzacza (koniecznie z miękką końcówką) lub miotły. Następnie wybierzmy profesjonalny środek odpowiedni do naszej podłogi i zastosujmy się do zaleceń na nim podanych.
Po drugie: wybierz odpowiednie rozwiązanie
Poszukując środków do czyszczenia i pielęgnacji podłogi drewnianej, nie warto decydować się na tzw. uniwersalne rozwiązania. Nie będą one bowiem optymalne, a co za tym idzie nie przedłużą żywotności parkietu, na czym przecież nam zależy. Sytuacja wygląda podobnie, jak przy wyborze kremu do twarzy – dobieramy go w zależności od cery. Podobnie w przypadku podłogi powinniśmy dobrać środek do rodzaju jej wykończenia.
Jeśli mamy w domu podłogę olejowaną, wybierzmy mydło (np. RZ 380), które w odpowiedni sposób zareaguje z olejem czy woskiem, którym została wykończona podłoga – np. nie zmyje warstwy wierzchniej, która zabezpiecza drewno.
Jeśli natomiast jest to parkiet lakierowany powinniśmy wybrać preparat przeznaczony do czyszczenia tego typu podłóg (np. RZ 381) – aby warstwa wierzchnia była czysta, a jednocześnie zachowała pierwotny stopień połysku (błyszcząca, półmatowa czy matowa).
Po trzecie: ułatw sobie życie
Perspektywa godzin spędzonych na czyszczeniu podłóg, a następnie nakładaniu środków pielęgnacyjnych bardzo Cię niepokoi? I słusznie! Po co się męczyć skoro na rynku dostępne są rozwiązania kompleksowe, tj. takie, które czyszczą i pielęgnują za jednym zamachem?
Preparaty te mają za zadanie wyczyścić zabrudzenia, rozpuścić te bardziej uporczywe – jak np. tłuszcz, a także zabezpieczyć drewno przed wnikaniem zanieczyszczeń. Jest to możliwe, ponieważ zawierają dodatek środków pielęgnujących.
Po czwarte: plama to nie powód do paniki
Co zrobić, gdy na podłodze pojawi się plama, którą ciężko usunąć przy okazji regularnego czyszczenia? Po pierwsze nie ma powodów do nerwów. Do usuwania bardziej uporczywych zabrudzeń służą bowiem specjalistyczne odplamiacze lub środki do gruntownego czyszczenia.
Generalne czyszczenie warto zresztą zafundować swojej podłodze nie tylko przy okazji walki z trudno usuwalną plamą, ale także raz na jakiś czas – po to by usunąć stare warstwy środków pielęgnacyjnych i przywrócić podłodze świeży wygląd.
Po piąte: dbaj na co dzień
Najlepszym sposobem na zachowanie podłogi drewnianej we właściwej kondycji jest odpowiednie postępowanie z nią na co dzień. Pamiętajmy zatem o dokładnym wycieraniu butów – piasek, żwir niepotrzebnie podrapią nam powierzchnię, podobnie jak nieobcinane pazury domowych pupili.
Jednorazowo warto podkleić też filcowymi podkładkami nóżki mebli, które są przesuwane – np. stołu, ławy, krzeseł, foteli – tak by zapobiec nieestetycznym rysom.
Gdy przypadkowo rozleje nam się coś na podłogę, należy zająć się tym błyskawicznie – zminimalizuje to ryzyko powstania odbarwienia.
Data dodania: 23.10.2013