System ogrzewania podłogowego zyskał popularność na całym świecie. Niskie koszty eksploatacji, wysoki komfort termiczny oraz wygoda użytkowania – to tylko nieliczne zalety, jakie oferuje ta technologia. Jednak wielu inwestorów wciąż tak naprawdę nie wie, w jaki sposób działają „podłogówki”. Jak zatem jest skonstruowane ogrzewanie podłogowe i jak przebiega jego montaż?
Ogrzewanie podłogowe – niezbędne elementy
Kluczowym elementem wszystkich „podłogówek” są cienkie rurki wielowarstwowe. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się elastyczne tworzywa sztuczne, odporne na działanie wysokich temperatur – głównie PB (polibutylen), PP (polipropylen), PE (polietylen) oraz PEX (polietylen sieciowany). Przewody dobrej jakości są dodatkowo wzmacniane cienką warstwą aluminium. Sprawia ona, że do rur przenika mniej cząstek tlenu, a tym samym chroni układ przed zapowietrzaniem się. Przewody mogą także zostać wykonane z czystej miedzi, ale w takim przypadku należy liczyć się ze znacznie wyższym kosztem całej inwestycji.
Rurki, z których buduje się system ogrzewania podłogowego, są elastyczne i można je wyginać. Pozwala to na łatwe wykonywanie pętli grzewczych, które mogą zostać dopasowane do kształtu danego pomieszczenia.
Kolejnym ważnym elementem „podłogówki” jest warstwa izolacyjna. W jej skład wchodzi płyta izolacyjna, wykonana ze styropianu lub styroduru, o grubości dostosowanej do wymogów projektu.
W pomieszczeniach znajdujących się na parterze, nad podpiwniczeniami lub garażami, stosuje się izolator o większej grubości, wynoszącej co najmniej 10 cm. W pokojach usytuowanych nad ogrzewanymi pomieszczeniami warstwa ta może zostać zmniejszona do grubości kilku centymetrów. W przypadku wylewek o wyjątkowo nierównej powierzchni może okazać się konieczne zastosowanie dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego, który pomoże skorygować krzywiznę podłogi.
Eksperci zalecają również wykonanie warstwy izolacji przeciwwilgociowej, która ochroni ogrzewanie podłogowe przed wodą. Do tego celu stosuje się cienką folię polietylenową.
Od strony ścian, wykonuje się także dodatkowe zabezpieczenie za pomocą taśmy brzegowej. Zapewnia ona właściwą dylatację. Do jej produkcji często są wykorzystywane wzmacniane pianki polietylenowe, które – dzięki swojej komórkowej strukturze – kompensują naturalne rozszerzanie się poszczególnych elementów systemu ogrzewania podłogowego.
Ostatnią częścią składową „podłogówki” jest jastrych, czyli cienka warstwa wylewki betonowej. Jej zadaniem jest ochrona przewodów grzewczych przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pośrednio, zwiększenie efektywnej powierzchni oddawania ciepła. Na wylewce betonowej później kładzie się właściwą podłogę.
Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku
Aby odpowiednio wykonać montaż systemu ogrzewania podłogowego, należy zapoznać się z poszczególnymi etapami całego procesu.
Etap 1 – przygotowanie podłoża
W przypadku montażu ogrzewania podłogowego w nowych budynkach, niezbędne jest zapewnienie wystarczającej ilości czasu na związanie betonu. Prace można rozpocząć dopiero wtedy, gdy wylewka będzie całkowicie sucha. W przeciwnym razie wilgoć zgromadzona w posadzce nie mogłaby „uciec”, co najprawdopodobniej doprowadziłoby do powstawania pleśni.
Gdy podłoże będzie już całkowicie suche, należy dokładnie oczyścić powierzchnię posadzki. Następnie powinna ona zostać zagruntowana preparatem gruntującym. Czynności te trzeba wykonać także wówczas, gdy ogrzewanie podłogowe jest montowane w starym budynku.
Etap 2 – wykonanie przyłączy hydraulicznych
Kolejnym etapem prac jest wykonanie przyłączy, przez które będzie przepływać rozgrzana ciecz. W przypadku bardziej zaawansowanych systemów ogrzewania podłogowego, wyposażonych w więcej niż jedną pętlę grzewczą, niezbędne będzie także wykonanie rozdzielaczy, sterujących przepływem cieczy.
Etap 3 – położenie izolacji pod system ogrzewania podłogowego
W dalszej kolejności jest wykonywana izolacja termiczna posadzki. W tym celu można zastosować tradycyjny styropian lub nowocześniejszy styrodur. Jest on nieco droższy, ale za to ma niższy współczynnik przepuszczalności ciepła. Materiał izolacyjny musi mieć odpowiednią nośność, ponieważ na nim oprze się cała konstrukcja.
Ponadto warstwa izolacyjna musi zostać pokryta specjalną folią, na której zostaną ułożone rury. Tę rolę mogą odgrywać maty, fabrycznie wyposażone w wypustki, które ułatwią prawidłowe rozłożenie rur „podłogówki”.
Etap 4 – rozłożenie przewodów oraz sprawdzenie ich szczelności
Przewody systemu ogrzewania są rozkładane obok siebie na materiale izolacyjnym, w taki sposób, że tworzą jedną pętlę. Odległości pomiędzy poszczególnymi rurkami wynoszą zazwyczaj od 100 mm do 300 mm, co zapewnia optymalne rozprowadzanie energii termicznej.
Monterzy często zalecają wykonanie ciaśniejszej pętli pod oknami. Pośrodku pomieszczenia powinna być ona szersza. W przypadku bardziej zaawansowanych „podłogówek” można utworzyć kilka równoległych pętli, które pozwolą precyzyjnie regulować temperaturę panującą w danym pomieszczeniu.
Po rozłożeniu przewodów i wykonaniu pętli grzewczych, konieczne jest sprawdzenie szczelności całego układu. W tym celu wykonuje się próbę ciśnieniową, podczas której monterzy skrupulatnie sprawdzają szczelność instalacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, niezbędne jest ich usunięcie.
Etap 5 – wylewka oraz wykonanie posadzki
Gdy wszystkie elementy ogrzewania podłogowego są już gotowe, należy wykonać jastrych. Beton przeznaczony na wylewkę musi zostać wzmocniony plastyfikatorem, który zwiększy jego wytrzymałość na rozszerzanie się i kurczenie.
Po wykonaniu systemu ogrzewania podłogowego i wyschnięciu jastrychu ekipa budowlana będzie mogła zacząć układanie właściwej posadzki.
Data dodania: 14.11.2022