4 kwietnia 2019 roku wręczono nagrody w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018. Po raz czwarty Grupa Sztuka Architektury zorganizowała uroczystą galę, podczas której laureaci konkursu z lat poprzednich osobiście przekazali nagrody tegorocznym zwycięzcom.

Podczas uroczystości ogłoszono prace wyróżnione przez jury, w skład którego wchodzili architekci i designerzy oraz internauci. Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy, statuetki oraz upominki.

Przypominamy, że projekty wybrane przez internautów publikowaliśmy 8 marca.

 

źródło: Grupa Sztuka Architektury

Jakie prace wyróżniło jury?

Spośród obiektów publicznych wybrano projekt siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstał on przy współpracy biur: BAAS arquitectura, Grupy 5 Architekci oraz Małeccy Biura Projektowego.

Najlepszym obiektem prywatnym okazał się dom jednorodzinny w Będzinie zaprojektowany przez pracownię Jojko+Nawrocki Architekci.

Wnętrza Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach zwyciężyły również w kategorii wnętrza publiczne. Te także zostały zaprojektowane przez biura: BAAS arquitectura, Grupy 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe.

Jury wśród wnętrz prywatnych wyróżniło mieszkanie na Nikiszowcu projektu grupy Mili Młodzi Ludzie.

Konkurs dotyczył też krajobrazu i w związku z nim wytypowano projekty w dwóch kategoriach: przestrzenie publiczne i ogrody prywatne. W pierwszej wygrał ogród ginących roślin wraz z pawilonem ogrodowym, Arboretum SGGW w Rogowie zaprojektowany przez pracownię JRK72. Druga należy do ogrodu położonego w Wielkopolsce, który jest dziełem Pawła Grobelnego.

Nagroda Grand Prix została przyznana Wydziałowi Radia i Telewizji w Katowicach, tym samym został on uznany za najlepszy obiekt zrealizowany w Polsce. Po raz pierwszy w historii Plebiscytu przydzielono jednemu obiektowi aż trzy wyróżnienia.

 

źródło: Grupa Sztuka Architektury

Dodatkowe atrakcje gali

Podczas uroczystości odbyły się dwa wykłady. Pierwszy z nich został poprowadzony przez laureatów Honorowej Nagrody SARP 2018: arch. Piotra Lewickiego, arch. Kazimierza Łazaka z Biura Projektów Lewicki Łatak i dotyczył Hali KS Cracovia 1906. Drugi natomiast wygłosiła Ewa Kozieł-Jurowska z pracowni JEMS Architekci, opowiadając o budynku, w którym odbyła się Gala Plebiscytu. Uczestnicy mieli także okazję pospacerować po Hotelu Vienna House.

 

źródło: Grupa Sztuka Architektury

[KK]

 

Data dodania: 12.04.2019