Internauci wyróżnili prace startujące w plebiscycie Polska Architektura XXL 2018. Do wyboru mieli ponad 100 obiektów w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.

O zasadach głosowania pisaliśmy tutaj, a teraz przedstawiamy laureatów, którzy nagrody odbiorą podczas uroczystej Gali 4 kwietnia 2018 roku. W tym dniu poznamy również wybór jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2018.

Uczestnicy mogli nadsyłać prace konkursowe do 20 stycznia 2019 roku. Głosowanie internautów trwało od 1 do 28 lutego 2019. W tym czasie oddano 25 tysięcy głosów na 109 obiektów.

Jakie prace wyróżnili internauci?

Polska Architektura 2018

W kategorii obiekty publiczne wygrała siedziba firmy Bialmed w Piszu autorstwa pracowni 3XA. Internauci oddali na nią aż 2375 głosów. To obiekt biurowo-magazynowy, który musi pełnić nie tylko określone funkcje, ale i wpisywać się w mazurski krajobraz.

Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Budynek ma stanowić wizytówkę firmy Bialmed – tłumaczą autorzy projektu architektonicznego, członkowie zespołu biura 3XA.

siedziba firmy Bialmed w Piszu, źródło: Grupa Sztuka Architektury

Zwycięski w kategorii obiekty prywatne okazał się dom jednorodzinny w Szczecinie zaprojektowany przez Reform Architekt Marcin Tomaszewski. Otrzymał on 780 głosów. Jest on nietypowy ze względu na działkę, na której stoi – mało ustawną i kanciastą, która wymagała zarówno pomysłowości, jak i odwagi.

 

dom jednorodzinny w Szczecinie, źródło: Grupa Sztuka Architektury

Polskie Wnętrze 2018

Nagrodę w kategorii wnętrza publiczne otrzyma biuro The Software House w Gliwicach z wynikiem 1969 głosów. Wnętrze stworzone przez Zalewski Architecture Group powstało w budynku Starej Poczty w Gliwicach, która ze względu na historię jest ważnym obiektem miasta. Zachowanie jego wartości artystycznej było wyzwaniem, zwłaszcza że projektanci musieli zmienić tę przestrzeń w kreatywne i funkcjonalne miejsce pracy.

 

biuro The Software House w Gliwicach, źródło: Grupa Sztuka Architektury

W kategorii wnętrza prywatne 1760 głosami zwyciężyło mieszkanie w Krakowie, której autorem była pracownia projektowa Novi Art. Wyróżnia się ono nowoczesnym stylem, a jednocześnie przytulnością. 65-metrowe mieszkanie posiada trzy pokoje i bezpośredni dostęp do prywatnego ogródka.

 

mieszkanie w Krakowie, źródło: Grupa Sztuka Architektury

Polski Krajobraz 2018

Zwycięskie 1206 głosów w kategorii przestrzeń publiczna zdobył nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie. Zaprojektowali go architekci pracownicy RS+ Robert Skitek, zamieniając 6900 m2 przestrzeni w miejsce rekreacji i relaksu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

park wodny na Plantach w Jaworznie, źródło: Grupa Sztuka Architektury

Wśród ogrodów prywatnych 968 głosami wyróżniono „Bambusowy pokój” w Lublinie stworzony przez pracownię Planea. Przestrzeń nazwana została „salonem ogrodu” i została wydzielona donicami w taki sposób, aby zapewnić dzieciom miejsce do zabawy, a dorosłym przestrzeń relaksu.

 

„Bambusowy pokój” w Lublinie, źródło: Grupa Sztuka Architektury

Ciekawy jest też sam obiekt, w którym wręczone zostaną nagrody plebiscytu. Hotel Vienna House Mokotów Warsaw został otwarty w lutym 2019 roku i bazuje na architekturze lat 60-tych XX wieku. Zaprojektowała go pracownia JEMS Architekci, która wcześniej zasłynęła m.in. projektem hotelu Renaissance w Warszawie. Z kolei za wystrój wnętrz odpowiada inwestor, projektantka Agata Pleśniarowicz oraz Vienna House.

[KK]

Data dodania: 08.03.2019