– Wiem, że trójwartstwówkę można przyklejać – kiedy się to robi? Czy to jest lepsze rozwiązanie niż układanie na pływająco?

Klejenie podłogi trójwarstwowej do podłoża nie jest rekomendowanym sposobem układania parkietu i stosowane powinno być jedynie w przypadkach, gdy rozwiązanie takie zostało przewidziane i zaprojektowane przez projektanta budynku (pomieszczenia). Warto pamiętać, że dla podłóg wykonanych z naturalnego drewna charakterystyczne jest rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmian wilgotności parkietu. Klejenie do podłoża w żaden sposób nie eliminuje podatności drewna na te dwa procesy. Zalecam więc montaż trójwarstwowej podłogi drewnianej w formie tzw. podłogi pływającej. Dotyczy to zarówno podłogi montowanej za pomocą bezklejowych systemów (np. Baltic LOC), jak również klejonej na pióro i wpust.

Kiedy warto kleić podłogę?

Przyklejenie do podłoża drewnianych podłóg trójwarstwowych polecane jest przy okazji większych powierzchni. Nie powoduje konieczności stosowania tak częstych dylatacji jak w przypadku podłogi pływającej, ale najczęściej – w sytuacji gdy mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym. Klejenie do podłoża wpływa na osiągnięcie lepszego efektu cieplnego. Jednak należy pamiętać, iż tak zainstalowany parkiet wielowarstwowy spełniał będzie wymagania stawiane przez użytkownika tylko wtedy, gdy zachowane zostaną pewne podstawowe warunki.

Podłoże

Od jakości podłoża zależy bezpośrednio jakość podłogi. Każde podłoże, na którym będzie klejony parkiet panelowy, powinno spełniać następujące warunki:powinno być czyste (wszelkie ślady farb, gipsu itp. powinny zostać usunięte)
jednolite, bez pęknięć, niekruszące się i niepylące równe powinno posiadać wbudowaną elastyczną izolację termicznoakustyczną izolującą zarówno od poziomych, jak i pionowych elementów budynku suche powinno charakteryzować się następującymi parametrami wytrzymałościowymi:

  • na odrywanie minimum 1,5 MPa,
  • na ściskanie 25-30 MPa,
  • na ścinanie 3,5 MPa,

temperatura podłoża w czasie przyklejania parkietów musi być zawsze o min. 3°C wyższa od temperatury punktu rosy

Odpowiedni system klejowy

Właściwymi klejami do klejenia podłóg warstwowych są kleje nie zawierające wody, np. poliuretanowe kleje dwuskładnikowe. Niedopuszczalne jest stosowanie klejów dyspersyjnych na bazie wody. Należy stosować jedynie markowe kleje, zalecane przez producenta do parkietów wielowarstwowych.

Wybór odpowiedniego wykonawcy

Do montażu parkietu wybierajmy doświadczone firmy zajmujące się instalacją parkietów. Klejenie parkietu wielowarstwowego do podłoża wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego efekt końcowy zależy przede wszystkim od właściwego montażu.

Data dodania: 22.04.2016

Info o ekspercie

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Piotr Wójcikiewicz - Baltic Wood

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.