Bardzo podobają mi się podłogi z bambusa i chciałbym zamontować taką w swoim domu. Zastanawiam się, czy można po czasie przeprowadzać renowację takiej podłogi i ją cyklinować? Jeśli tak to jak należy to robić, czy musi być użyty do tego jakiś specjalny sprzęt? Jak często można przeprowadzać cyklinowanie i czym potem wykańczać taką podłogę? Jeśli nie można cyklinować, to czy można podłogę z bambusa w jakiś inny sposób “odświeżyć”?

Wokół podłóg wykonanych z drewna bambusowego narosło wiele mitów. Jednym z częściej spotykanych jest ten, który mówi, że podłóg wykonanych z desek bambusowych nie można odnawiać ani poddać cyklinowaniu. Nie jest to prawda – dowodem może być renowacja bambusowych podłóg naszej firmy (bambus naturalny i bambus skęcany tygrysi), którą ostatnio przeprowadziliśmy. Zabieg wykonali specjaliści z firmy Janser Polska.

Czy podłogę z bambusa można cyklinować?

Bambus skręcany: przed i po renowacji

Taki zabieg można przeprowadzić za pomocą dwóch metod. W naszym przypadku w ramach pierwszej metody wykorzystano trójtarczową maszynę TRI VARO 430. W pierwszym etapie podłogę zeszlifowano krążkami diamentowymi o gradacji 70. W celu uzyskania doskonale zeszlifowanej powierzchni w drugim etapie zmieniono krążki na te o gradacji 120. W miejscach trudno dostępnych wykorzystano szlifierkę mimośrodową CEROS 650 CV z materiałami ściernymi o gradacjach 60, 80 i 100.

Ta metoda renowacji deski bambusowej jest wygodna nawet dla osoby, która nie posiada profesjonalnych umiejętności, ponieważ maszyna firmy Janser jest bezpieczna dla podłogi i wybacza błędy osobie, która ją obsługuje. Po zakończeniu szlifowania podłoga jest gotowa do lakierowania lub olejowania.

Druga metoda zakłada wykorzystanie popularnego wśród parkieciarzy sprzętu. Bardzo ważne jest użycie cykliniarki o małej wadze – podczas naszej próby użyto cykliniarki walcowej Jaguar, ważącej tylko 42 kg. Użycie cięższego sprzętu może spowodować nierówności szlifu oraz strzępienie się deski bambusowej, co wynika z charakterystyki drewna bambusowego. W przypadku miejsc trudno dostępnych można posłużyć się szlifierką mimośrodową CEROS lub szlifierką krawędziową PANDA. Następnie dokonywany jest końcowy szlif przy pomocy maszyny jednotarczowej, jednak z wykorzystaniem tarczy multidisc z 6 krążkami. Wtedy uzyskujemy powierzchnię gotową do lakierowania.

Wbrew obawom, że bambus poddany cyklinowaniu ulega zniszczeniu, widać, że powierzchnia desek jest gładka i odnowiona. Tak jak w przypadku innych gatunków drewna tak i w przypadku bambusa można podłogę poddawać renowacji. Ze względu na właściwości użytkowe bambusa odnawianie nie powinno być konieczne częściej niż co 10 lat.

Data dodania: 24.10.2011

Info o ekspercie

Krzysztof Warysz - KOPP

Krzysztof Warysz - KOPP

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.