Mam bardzo mały pokój – 12 m2. W jaki sposób mogę go optycznie powiększyć? Jakie wybrać kolory dla ścian i podłogi?

Powszechnie wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, a ciemne je zmniejszają. Proponuję zatem do ścian użyć jakiegoś jasnego koloru. Kolory, które optycznie poszerzą pokój to biel, beżowo-pomarańczowy, żółty, zimny jasny niebieski, zimny niebiesko-zielony.

Jeśli jest to pomieszczenie, w którym często i długo się przebywa nie polecam jednak zbyt intensywnych odcieni, ponieważ na dłuższą metę mogą drażnić. Zdecydowanie na niekorzyść małych pomieszczeń oddziałują także wzorzyste tapety i tynki strukturalne.

Dodatkowo urządzając mały pokój lepiej zastosować paletę barw monochromatycznych – używanie różnych odcieni jednego koloru sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na przestronniejsze.

Analogicznie należy postępować z wyborem koloru podłogi – w małych wnętrzach lepiej zamontować jasną podłogę. Odradzam także duże i szerokie jednolamelowe deski, lepiej zdecydować się na wzór klepkowy.

A co z sufitem? Jeśli ściany i sufit pomalujemy na ten sam kolor, to pokój będzie nam się wydawał niższy i szerszy. Generalnie sufit powinien być jednak jaśniejszy niż ściany, bo to doda wnętrzu lekkości.

Data dodania: 24.10.2011

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.