Mam stary dębowy parkiet, który jest w wielu miejscach przebarwiony. Chciałbym przyciemnić go i nadać mu w miarę jednolity kolor. Jak mogę to zrobić?

Kolor drewna można zmienić za pomocą olejowania olejami z dodatkiem pigmentów lub bejcowania. Naturalnie przed każdym z tych procesów podłoga musi zostać poddana cyklinowaniu, tak by dokładnie usunąć stare warstwy wykańczające. Dopiero oczyszczoną, odpyloną i suchą powierzchnię drewna można pokrywać olejem z dodatkiem pigmentów, który w zależności od parametrów zmieni jej kolorystykę.

Na bardziej radykalne zmiany koloru pozwoli bejcowanie, czyli nakładanie impregnatu barwiącego drewno zwanego bejcą. Podobnie jak w przypadku olejowania, bejcowanie należy przeprowadzać na oczyszczonej, zeszlifowanej powierzchni drewna. Nakładanie bejcy można wykonywać kilkukrotnie, aż do uzyskania oczekiwanego odcienia. Zabejcowaną podłogę najczęściej zabezpiecza się odpowiednim lakierem.

Data dodania: 24.10.2015

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.