Witam, jakie powinna mieć parametry wykładzina w kuchni? Czy w okolicy kuchenki gazowej trzeba ją czymś zabezpieczać?

Wykładziny, kolokwialnie rzecz ujmując, dzielą się na dywanowe i elastyczne. Z racji tego, że kuchnia jest pomieszczeniem gdzie czasem “uda nam się” coś na podłogę wylać to wykładzina dywanowa odpada w przedbiegach. Pozostają zatem tylko wykładziny elastyczne, a pod ta nazwą (znów kolokwialnie i w uproszczeniu) kryją się wykładziny PCV, kauczukowe, linoleum.

Linoleum odradzam ze względu na to z czego jest zrobione, a są to składniki wyłącznie naturalne. Wykładzina jest przez to w 100% biodegradowalna, odporna na żar z papierosa, ale niestety wody/wilgoci nie lubi. Zatem na placu boju do pojedynku stają: PCV i kauczuk.

Kauczuk – znów posłużę się uproszczeniem – to guma i ze względu na swoje właściwości jak najbardziej nadaje sie do kuchni, tyle że niestety jest droższa niż PCV. Kauczuki są bardzo odporne na zniszczenie, więc stosuje się je tam gdzie są na to zniszczenie narażone, niestety to musi kosztować.

Jeśli więc dla kogoś ważniejsza jest ta właśnie “pancerna” wytrzymałość, a mniej istotna jest cena to jak najbardziej polecam. Jednogłośnie i na punkty, na szczęście dla zwykłego zjadacza posiłków z kuchni, wygrywa PCV.

A teraz, dlaczego właśnie taki werdykt:

  1. wybór wzorów i kolorów jest nieprzebrany (imitacje desek, ceramiki, parkietu, wzory abstrakcyjne, trawa, kamienie)
  2. doskonały stosunek jakości do ceny
  3. różne szerokości (zależne od producentów): 1,2 / 1,5 / 2,0 / 3,0 / 4,0 / a nawet 5,0 m, więc duży wybór szerokości jeśli nie wyeliminuje łączeń to z pewnością ułatwi zaplanowanie ich w takich miejscach gdzie będą mało widoczne i niekłopotliwe

I na koniec dwie ważne uwagi:

  • należy unikać łączeń w miejscach po których najczęściej stąpamy lub gdzie może nam się coś rozlać – wilgoć/woda która dostanie się pod wykładzinę może zdegradować podłoże i ją samą, a wtedy nasza nowa piękna podłoga będzie się kwalifikowała już tylko do wymiany
  • ze względu na fakt opisany powyżej należy również wykładzinę na całej powierzchni przykleić do podłoża za pomocą kleju do wykładzin oraz uszczelnić (za pomocą spawania na gorąco bądź klejenia na zimno) wszystkie łączenia

Data dodania: 14.10.2011

Info o ekspercie

Zenon Marcinowski - FOX Marcinowska

Zenon Marcinowski - FOX Marcinowska

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.