Marilyn Bocca Lip Sofa została wyprodukowana w hołdzie dla surrealistycznego malarza, Salvadora Dali. Sofa o kształcie ust stała się ikoną współczesnego designu i nowoczesnego wzornictwa.

Historia Bocca Sofa sięga roku 1936, kiedy to Salvador Dali postanowił zaprojektować Mae West Sofa, czyli sofę inspirowaną ustami hollywoodzkiej aktorki z lat 30. – Mae West – znanej m.in. z “Night After Night”, “She Done Him Wrong” czy “I’m No Angel”.

Bocca Sofa – ikona designu sprzed lat

Po prawie 40 latach do pomysłu powrócił nowojorski projektant Franco Audrito ze Studio 65. W 1972 roku Studio 65 odświeżyło projekt, tworząc Marilyn Bocca Sofa. Jednak tym razem inspiracją stały się inne znane usta – w latach 70. bez wątpienia były to usta Marylin Monroe.

Bocca Sofa uważana jest za jeden z najważniejszych symboli sztuki współczesnej i ikoną współczesnego designu. Została włączona do stałej kolekcji w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Stała się również główną ozdobą hotelu Sanderson w Londynie.

Bocca Sofa produkowana jest do dziś. Na rynku dostępne są również egzemplarze inspirowane, jednak tylko oryginalna Bocca Sofa posiada swój znak rozpoznawczy, a jest nim soczysta czerwień ust.

Sofę Bocca Sofa produkuje od początku, czyli od roku 1972, włoska firma Gufram, jej koszt to ok. 8 tys. dolarów. Na rynku dostępne są również meble inspirowane oryginalną sofą Bocca Sofa dostępne już od 2 tys. złotych.

Data dodania: 01.03.2012