Wymieniając nazwiska współczesnych designerów, nie sposób nie wspomnieć o Jaime Hayon – nazywanym cudownym dzieckiem hiszpańskiego designu. W swoich pracach zaskakuje nowatorskim miksowaniem stylów i kolorów.  

Określany jako twórca „cyfrowego baroku”, Jaime Hayon popisowo łączy tradycje rzemieślnicze i nowoczesne wzornictwo z zamiłowaniem do sztuki. Fascynuje go folklor, kataloński modernizm, ale też świat bajek. Jest jednym z tych twórców, których sztuka ma przemawiać do wszystkich ludzi.

– Ważne jest, aby pamiętać, że mój projekt jest stworzony dla ludzi – do użytku przez ludzi. Wierzę, że projekt powinien wywoływać emocje. Projekt powinien sprawić, że odbiorca poczuje się dobrze –  Jaime Hayon

Jaime Hayon

Jaime Hayon, źródło hayonstudio.com

Uczeń Fabrica

Urodził  się w 1974 roku w Madrycie. Studiował wzornictwo przemysłowe. W 1997 roku dołączył do Fabrica – włoskiego centrum badań nad projektowaniem i komunikacją Grupy Benetton, gdzie pełnił rolę kierownika działu projektowania do 2003 roku. Tam też ściśle współpracował z legendarnym twórcą Oliviero Toscani. Rok później założył własne biuro w Barcelonie, gdzie w pełni poświęcił się swoim osobistym projektom.

Wystawa “Mediterranean Digital Baroque” w londyńskiej galerii David Gill Gallery, otworzyła mu drogę do międzynarodowej kariery. Obecnie Hayon ma biura we Włoszech, Hiszpanii oraz Japonii.

Projekty dla światowych marek

Meble i przedmioty zaprojektowane przez Hayona można znaleźć w katalogach takich znanych marek jak: BD Barcelona, Bosa Ceramiche, Lladrò, Nodus, Metalarte, Cassina, Baccarat, &Tradition czy Bisazza.

Kolekcja Showtime, wyprodukowana przez BD de Barcelona to jeden z pierwszych i najważniejszych  projektów Hayona. Meble inspirowana tradycyjnymi musicalami MGM (Metro-Goldwyn Mayer), to połączenie inspiracji organicznych z elementami klasycznymi. Pozornie niepasujące do siebie formy doskonale współgrają.

 

 Legendy designu – vol. 4: Jaime Hayon – projektant światowego formatu

Kolekcja Showtime, źródło hayonstudio.com

Znany  jest m.in. ze współpracy z duńską marką Fritz Hansen, dla której zaprojektował dwa kultowe fotele – Ro™ oraz Fri™. Fotel Ro™ to jego osobista wariacja na temat klasycznego fotela uszak.

 

 Legendy designu – vol. 4: Jaime Hayon – projektant światowego formatu

Fotel Ro™, źródło hayonstudio.com

Kolejnym rozpoznawalnym meblem Hayona jest krzesło Milà stworzone dla marki Magis.  Efektowne krzesło o zgrabnej lekkiej formie dostępne w kilku wariantach kolorystycznych.

 

 Legendy designu – vol. 4: Jaime Hayon – projektant światowego formatu

Krzesło Milà, źródło hayonstudio.com

W 2013 roku zaprojektował swoją pierwszą kolekcję zegarków na rękę dla nowej szwajcarskiej marki zegarków OROLOG.

Jaime Hayon to twórca multidyscyplinarny. W jego portfolio znaleźć można wiele projektów balansujący pomiędzy dziełem sztuki a przedmiotem użytkowym.

 

Legendy designu – vol. 4: Jaime Hayon – projektant światowego formatu

ZOO i zegarek OROLOG, źródło hayonstudio.com

Jego prace są wystawiane w galeriach i muzeach designu i sztuki współczesnej na całym święcie, w tym m.in. w paryskim Centre Pompidou, Design Museum w Londynie czy Groninger Museum.

 

Legendy designu – vol. 4: Jaime Hayon – projektant światowego formatu

Wystawy, źródło hayonstudio.com

Liczne nagrody

Jaime Hayon jest jednym z najbardziej docenianych artystów młodego pokolenia. Magazyny Time zaliczyły go do grona 100 najważniejszych twórców naszych czasów. Jest laureatem prestiżowych wyróżnień magazynów Wallpaper Magazine i Elle Deco. W 2010 otrzymał tytuł Designera Roku na paryskich targach Maison & Objet.

 

Patrycja Klepczarek

 

Data dodania: 15.03.2020