Stało się! Czasochłonne prace wykończeniowe wreszcie dobiegły końca, więc wkrótce można zacząć naprawdę się urządzać. Katalogi wnętrzarskie dostarczą mnóstwa inspiracji jak i rozterek – na co się zdecydować, skoro wszystko jest piękne?

Wystrój powinien być miły dla oka, a umeblowanie i rozplanowanie przestrzeni wygodne i funkcjonalne. W poszukiwaniu inspiracji warto przeglądnąć przeróżne aranżacje wnętrz, aby przekonać się, jaki styl najbardziej do nas przemawia i co będzie pasować do wnętrza, które urządzamy. W poniższym artykule podpowiemy, czym warto się kierować, planując wystrój mieszkania.

Aranżacje wnętrz – co jest ważne?

Na samym początku warto określić funkcję każdego z pomieszczeń – np. który pokój zostanie przeznaczony na biuro, lub pokój dziecięcy, a który będzie pełnić funkcję pokoju gościnnego lub salonu.

Kolejny krok, to wykonanie skrupulatnego projektu zawierającego pomiary poszczególnych przestrzeni i przewidzianych tam mebli – dzięki niemu łatwiej będzie Ci zobrazować to, co chcesz osiągnąć, oraz uniknąć często zdarzających się błędów np. kupna zbyt głębokiej szafy, która zasłania dostęp do światła słonecznego lub ogranicza przestrzeń w przejściu.

Bardzo istotnym aspektem jest dobór kolorów. Oczywiście “wolnoć Tomku w swoim domku”, jednakże jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem, a zależy nam, na stworzeniu wrażenia większej przestrzeni należy postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. Może być to ponadczasowa, uniwersalna biel, ciepłe beże, odcienie szarości czy pastele. Miłośnicy ciemnych kolorów mogą zastosować ciemne dodatki, które tym lepiej będą się prezentować na jasnym tle, lub postawić na pomalowanie jednej ze ścian w kontrastujący kolor.

aranżacje wnętrz

Rola naturalnego oświetlenia

Im więcej naturalnego światła wpada do mieszkania, tym lepiej. Sprawia ono, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne i przytulne. Jak wiadomo, światło takie ma też wpływ na nasze samopoczucie – w pomieszczeniach ciemnych, szybciej czujemy zmęczenie lub przygnębienie. Dlatego, planować rozmieszczenie mebli w domu, należy tak, aby móc wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła.

Dobrym trickiem na powiększenie przestrzeni jest rezygnacja z ciężkich zasłon, na rzecz rolet, oraz oszczędne dozowanie dodatków.

Mniej znaczy więcej

Być może odwiedzając sklepy z gadżetami do domu, nie możesz oprzeć się pokusie i wciąż kupujesz nowe dekoracje. Niestety, nadmiar dodatków nie sprawi, że aranżacje wnętrz będą oryginalne i jedyne w swoim rodzaju, a tylko spotęgują wrażenie bałaganu i zagracenia przestrzeni.

Analogicznie, lepiej niż mieszanina różnych stylów w mieszkaniu sprawdzi się postawienie na jeden styl, tak aby wszystkie wnętrza stylistycznie do siebie pasowały, stanowiąc spójną całość.

Udane aranżacje wnętrz to takie, gdzie wzięto pod uwagę przede wszystkim potrzeby użytkowników. Oczywiście poczucie estetyki oraz umiejętność funkcjonalnego rozplanowania przestrzeni to kolejne ważne składowe. Jeżeli nie jesteś pewny swojego wyczucia stylistycznego, warto zasięgnąć rady specjalistów.

Partnerem materiału jest redNet Dom.

Data dodania: 01.09.2021