Odkurzanie powinno być nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla podłogi. W końcu nikt z nas nie chciałby porysować paneli czy parkietu! Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza bezprzewodowego, koniecznie sprawdź, jakie cechy powinien mieć model odpowiedni do danego rodzaju posadzki. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy do dywanu wybrać?

Obecnie wiele osób przy aranżacji wnętrz rezygnuje z dywanów. Włókna, zwłaszcza długie i gęste, są bowiem trudniejsze do wyczyszczenia niż choćby popularne panele podłogowe. Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele długowłosych psów i kotów. Zwierzaki siłą rzeczy zostawiają wszędzie swoją sierść, która zbiera się w rozmaitych zakamarkach i przyczepia się do tkanin. Z drugiej strony dywany mają przecież swoje plusy –  miękkość puszystych włókien jest niezrównana w porównaniu z zimną i twardą posadzką. Dywan może stanowić także doskonałe dopełnienie aranżacji pokoju. Zachowanie go w czystości nie musi być trudne pod warunkiem, że będziemy dbać o to regularnie i… dobierzemy odpowiedni odkurzacz.

Jakie powinno być skuteczne urządzenie do dywanów? Jeżeli zależy Ci na efektywnym i wygodnym sprzątaniu, zwróć uwagę na odkurzacze pionowe. Dzięki takiemu urządzeniu nie trzeba się pochylać podczas odkurzania ani mocować się z niewygodną rurą, którą stanowi nieodłączny element klasycznych odkurzaczy. Odkurzacz pionowy może być zasilany przewodowo (tego typu modele są zwykle nieco tańsze) lub akumulatorowo.

Jaki odkurzacz do dywanu z długim włosiem?

Model, który poradzi sobie z dywanem, zwłaszcza typu shaggy, czyli z długim włosiem, musi mieć dużą siłę ssania. Pomocny będzie tutaj tryb Turbo, który wyciągnie z urządzenia maksimum jego możliwości w krótkim czasie. Właściciele zwierząt powinni zaopatrzyć się w model z turboszczotką – ta końcówka jest wprost niezrównana do usuwania sierści spomiędzy włókien dywanu. Przydatny może okazać się również odpinany moduł ręczny, którym z łatwością można odkurzyć dywaniki łazienkowe czy trudno dostępne miejsca. Do szybkiego odkurzenia wystarczająca będzie podstawowa twarda końcówka.

Odkurzacze do paneli, parkietu i płytek

Panele wydają się znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia niż dywan – w końcu wszystkie zabrudzenia widać na nich jak na dłoni. Podobnie jest z parkietem czy płytkami. Intensywne czy nieostrożne odkurzanie może jednak doprowadzić do porysowania ich powierzchni, a tego z pewnością byśmy nie chcieli. Jak temu zapobiec, a jednocześnie uzyskać idealną czystość posadzki?

Do tzw. podłóg twardych dobrze sprawdzają się odkurzacze o niewielkiej wadze. Mniejszy nacisk na podłoże chroni przed powstawaniem rys, a ponadto taki sprzęt jest znacznie wygodniejszy w użyciu niż ciężkie modele. W tę kategorię wpisują się m.in. odkurzacze bezprzewodowe, które zwykle ważą od 2 do 3 kg. Doskonałym przykładem urządzenia z tej kategorii jest Samsung Jet z technologią cyklonową. Waga jego poszczególnych wersji wynosi niewiele ponad 2,5 kg, dzięki czemu podłoga z pewnością będzie bezpieczna. Do twardych posadzek świetnie sprawdzą się również modele pionowe, pozbawione twardych plastikowych kółek, które mogą uszkodzić panele czy parkiet.

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj szczotki w danym urządzeniu. Powinna być ona miękka, aby nie rysować podłoża, a jednocześnie musi do niego dobrze przylegać, aby skutecznie zbierać zanieczyszczenia. Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem jest szczotka z obrotową głowicą. Dzięki niej włosie nie „szoruje” posadzki, lecz płynnie i lekko się po niej przesuwa. Płytki czy kafle są, co prawda, mniej podatne na zarysowania niż drewno, lecz nieodpowiednie czyszczenie może prowadzić do ich matowienia i ścierania się. Dlatego też warto odkurzać je z nie nazbyt dużą siłą nacisku.

A co z mocą ssącą? W przypadku twardych podłóg nie musi być ona tak duża jak przy dywanach. Standardowy tryb odkurzania będzie w zupełności wystarczający do ich wyczyszczenia. Pamiętaj, aby nigdy nie czyścić kafli czy paneli z użyciem twardej ssawki. Taka końcówka może je nie tylko zniszczyć, ale też mniej dokładnie zbiera zabrudzenia z całkowicie płaskiej powierzchni. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie ona z czyszczeniem dywanów.

Teraz już wiesz, jakie odkurzacze będą najlepsze do różnych typów podłóg!

Dobór odkurzacza do konkretnego typu podłogi nie musi być trudny. Najważniejsze, aby kierować się kilkoma kluczowymi zasadami, które ułatwią nam skuteczne sprzątanie i pomogą utrzymać podłogę w dobrym stanie przez długi czas. Do dywanów dobrze sprawdzi się urządzenie o dużej mocy, najlepiej wyposażone w turboszczotkę, natomiast do twardych podłóg – lekki odkurzacz z miękką nasadką.

Pamiętaj, że liczy się nie tylko to, jakie urządzenie wykorzystujesz do sprzątania, ale też jak często to robisz. Zachowanie regularności jest ważne – częste odkurzanie, np. co kilka dni, zajmie mniej czasu niż wielkie porządki przeprowadzane raz na dwa tygodnie. Dzięki temu też podłoga będzie się dobrze prezentować każdego dnia, nie tylko bezpośrednio po czyszczeniu. Chodzenie na boso po dywanie stanie się z wtedy prawdziwą przyjemnością.

Data dodania: 27.01.2023