Organizowane co dwa lata przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy Zawody o tytuł Parkieciarskiej Stolicy Polski odbyły się w tym roku podczas targów BUDMA 2013. Najlepsza okazała się ekipa z Krakowa, który reprezentowała firma Krak Parkiet. 

W składzie jury konkursu znaleźli się sami zawodnicy, którzy mogli głosować na swoich konkurentów (ze względów oczywistych nie mogli głosować na swoje prace). Najwyższe uznanie zdobyła firma Krak Parkiet Paweł Pieprzyca z Krakowa, która w najkrótszym czasie i najbardziej precyzyjnie przygotowała mozaikę drewnianą składającą się z czterech gatunków drewna. W składzie ekipy z Krakowa znaleźli się Czesław Saganiewicz, Witold Śledź oraz Paweł Pieprzyca (kierownik).

Drugie miejsce zajęła drużyna z Mławy (reprezentowana przez firmę Parkiet Komplex w składzie: Rafał Oleksiak, Sławomir Rudnicki i Tadeusz Woźniak – kierownik) – dotychczasowa Parkieciarska Stolica Polski, a trzecie miejsce ekipa z Warszawy (firma Holzmax w składzie: Dariusz Rozbiewski, Paweł Grudziński i Piotr Chajdas – kierownik).

SPP wraz z firmą Barlinek zorganizowała także zawody w układaniu parkietu Places – w tym konkursie zwyciężyła ekipa z Łodzi – firma Parkietus w składzie: Piotr Ciurlik, Andrzej Matelski oraz Jan Osiński (kierownik). Zadaniem konkursowym było ułożenie zadanego wzoru tzw. jodełki. Przy ocenie brano pod uwagę jakość i szybkość wykonania.

Podczas targów w pawilonie 12 (strefie rzemieślników) odbywały się także różnego typu szkolenia i prezentacje na temat metod i technologii obróbki oraz przygotowania drewna, a także pielęgnacji, renowacji i prawidłowego zabezpieczania podłóg drewnianych.

Jak co roku SPP zorganizowało także liczne wykłady i referaty. Największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie pt. „Parkieciarstwo przyszłości – inteligentne wzornictwo”, podczas którego gościem specjalnym był profesor Romuald Loegler, który poprowadził wykład „Drewno – relacja z architekturą”. W ramach konferencji odbyły się także referaty: „Polska – lider europejskiej branży podłóg drewnianych” autorstwa Dariusza Kozery i Marcina Witkowskiego, „Konstrukcje schodów, a ich sztywność i wytrzymałość” prof. Jerzego Smardzewskiego i mgra Adama Majewskiego, „Zmiana koloru podłóg drewnianych – różne sposoby ich zabezpieczania i warianty kolorystyki” Roberta Mądreckiego, „Normalizacja i certyfikacja posadzek drewnianych” Andrzeja Noskowiaka oraz „Wpływ podłóg na komfort akustyczny budynków” dra Piotra Pękali.

Data dodania: 21.02.2013