Coraz więcej liczba osób decyduje się na podłogi drewniane w swoim domu. Taki wybór często uwarunkowany jest naturalnym pięknem drewna oraz dużymi walorami użytkowymi.Szeroki asortyment podłóg pozwala także na sporą swobodę projektantom wnętrz. Przedstawiamy sześć podłogowych trendów, które warto wziąć pod uwagę w obecnym roku.

 Miłośnicy dębów

Od kilku lat obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania podłogami dębowymi. To najpopularniejszy gatunek drewna na podłogę w całej Europie. W zależności od wyboru selekcji, uzyskany efekt finalny może być bardziej jednolity lub wyraźniejszy.

Uroki starzenia

W ofercie salonów podłogowych możemy znaleźć różne warianty struktur. Bardzo popularne są deski szczotkowane oraz ryflowane. Jednak rok 2015 ma należeć do podłóg piłowanych. Ten rodzaj wykończenia jest zarówno praktyczny, jak i designerski. Nieregularna struktura maskuje ślady użytkowania oraz uszkodzenia mechaniczne.

Szarość na topie

Szare podłogi od kilku lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Mowa tutaj zarówno o jasnych odcieniach, jak i o głębokich grafitach. Zaletą tego koloru jest z pewnością podkreślanie ziarna i tekstury drewna. Ten trend nie powinien ulec zmianie także w obecnym roku.

Duża klasa

Coraz większe uznanie wśród projektantów zdobywają podłogi o dużych formatach. Obecnie dostępne są deski nawet o 28 cm szerokości i 3 m długości. Taki zabieg jest bardzo efektowny i doskonale się sprawdza w otwartych pomieszczeniach. W tym roku także można spodziewać się wzrostu zainteresowania tego typu deskami.

Historia kołem się toczy

Historia zatacza koło i doskonałym przykładem jest tutaj olejowanie podłogi. Kiedyś ten zabieg został „wyparty” przez użycie półmatowych lakierów, ale obecnie zyskuje ponownie coraz więcej zwolenników. Delikatne zabezpieczenie podłogi, łatwość wnikania w pory drewna, podkreślenie usłojenia oraz możliwość punktowej renowacji sprawia, że olej wraca do łask. Parkiet pokryty olejem oddaje i pochłania wilgoć, a także nie elektryzuje się, dzięki czemu jest przyjazny astmatykom i alergikom.

Rozwój trendów w dziedzinie designu sprawił, że producenci lakierów stworzyli matowe oraz ultramatowe wersje. Od jakiegoś czasu zwolennicy wykończeń za pomocą lakierów nie mają problemu czy wybrać naturalny wygląd desek czy  miał dobre właściwości użytkowe. Mogą mieć to i to.

Długowieczna jodełka

Kolejny wielki powrót, ale tym razem w wykonaniu jodełki. Układanie parkietów w jodełkę było modne już w XVI wieku. Klasyczny i ponadczasowy wygląd zyskuje w ostatnich latach coraz większe uznanie we wnętrzach. Aby uwspółcześnić jodełkę i dopasować jej klepki do wymogów projektantów, producenci podłóg proponują dość długie i szerokie elementy. Wnętrza wyglądają wtedy bardzo efektownie i często lepiej niż w wersji tradycyjnej.

Decyzja na wiele lat

Podłoga drewniana jest wyborem na długie lata i ma ogromny wpływ na charakter domu czy mieszkania. Producenci podłóg prześcigają się w coraz to nowszych propozycjach i rozwiązaniach, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym klientom i trafić w ich gusta. Na te z kolei mają duży wpływ opisane powyżej trendy.

Data dodania: 13.02.2015