Witam serdecznie, w Polsce coraz więcej (na szczęście..) zaczyna się mówić o ekologii w każdym aspekcie. Mam zamiar kupić dębowy parkiet (18mm) i zastanawiam się jaki rodzaj kleju będzie do niego odpowiedni, a przy tym najbardziej eko?

Oprócz obowiązkowego dla wszystkich producentów certyfikatu PZH – w Polsce nie ma konieczności, ani też tradycji, badania który z już dopuszczonych produktów jest najbardziej “eko”. Dlatego też, gdy leży nam na sercu dobro naszej planety powinniśmy kierować się tym czym kierują się np. nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Proponuję więc zwracać szczególną uwagę na dwa opisane poniżej oznaczenia:

EMICODE EC1

Emisja w przypadku produktów “budowlanych” oznacza uwalnianie w okresie użytkowania produktu szkodliwych związków do otoczenia.

Produkty pod względem emisyjności zaliczyć można do trzech kategorii tj. EMICODE EC 1, EC 2 i EC 3.

Oznaczenie EMICODE EC1 charakteryzuje produkty o „bardzo niskiej emisji” tj. nie wydzielające do otoczenia toksycznych związków.

EMICODE EC 2 to produkty o „niskiej emisji”, a EC 3 to produkty o „nie niskiej emisji” (w wolnym tłumaczeniu).

Po przeprowadzeniu badań emisji produkt może otrzymać klasę EC1 z prawem do wykorzystywania znaku handlowego GEV (Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe), ponieważ licencja EMICODE jest zastrzeżonym i chronionym znakiem handlowym. Najnowszym rozszerzeniem tych kategorii jest EC 1 plus.

der blaue engel

Błękitny Anioł jest pierwszym i najstarszym znakiem związanym z ekologią. Możemy go znaleźć na różnych produktach, które są przyjazne dla środowiska. Znak powstał w 1977 roku w Niemczech i został zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska.

Błękitny Anioł promuje przedsiębiorstwa tworzące produkty bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Jest wyróżnieniem dla tych produktów, które są szczególnie przyjazne dla środowiska. Nie jest obowiązkowy. Przyznawany jest w ponad 80 kategoriach.

Firma UZIN posiada w swojej ofercie produkty o takich oznaczeniach. Dodatkowo stworzona została linia naszych produktów, które są wyjątkowo przyjazne środowisku naturalnemu. Nazywa się ona UZIN-Ökoline i klient zaopatrujący się w klej do parkietu, który ma oznaczenia, że do tej linii należy, może mieć pewność, iż środowisko za to będzie mu wdzięczne.

Aby konkretnie odpowiedzieć Panu na pytanie postawione na początku, proponuję zastosować system składający się z gruntu UZIN PE-380 (Ökoline, Blaue Angel, EC1 plus) oraz kleju UZIN MK-80S (EC 1).

Data dodania: 26.10.2011

Info o ekspercie

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Dyrektor handlowy UZIN UTZ Polska

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.