Czasami kupuje się mieszkanie lub dom z gotowym rozstawem pomieszczeń, który nie do końca odpowiada potrzebom nowych użytkowników. Niekiedy również w czasie dłuższego użytkowania wnętrz przychodzi konieczność podziału pomieszczeń na mniejsze lub rozgraniczenia poszczególnych stref, np. pokoju dziennego od aneksu kuchennego. Co wtedy należy zrobić? Istnieje kilka sposobów na podzielenie pokoju, a jednym z nich jest postawienie pełnej lub częściowej ścianki działowej. Pretekstem do wprowadzenia zmian może być promocja na bloczki Ytong – pozwoli to bowiem sporo zaoszczędzić na inwestycji.

Dekoracyjne rozwiązania, które podzielą pokój

Jeżeli nie chcesz na stałe dzielić pokoju, możesz użyć dekoracyjnych rozwiązań, które w znacznym stopniu to ułatwią. Szczególnie ciekawie będą się prezentowały w salonie z wydzieloną jadalnią lub strefą relaksu, np. kącikiem kawowym. Czego warto użyć w tym celu? Rozwiązań jest naprawdę dużo. Przykładem może być chociażby dekoracyjny regał, sięgający aż do sufitu lub niższy. Szczególnie ciekawie prezentują się te, które mają półki o niestandardowym kształcie. Do wydzielania pomieszczeń mogą służyć też regały schodkowe, które mają nieregularną wysokość na całej szerokości. To szczególnie interesująca propozycja, gdy chcesz jedynie zaznaczyć granicę między poszczególnymi częściami pomieszczenia. Regał, który nie będzie „załadowany do pełna”, pozwoli też na zachowanie odpowiedniego doświetlenia w wydzielonych częściach wnętrza.

We wnętrzach nawiązujących do klasycznych aranżacji sposobem na dekoracyjne wydzielenie pomieszczeń lub stref w nich się znajdujących będzie użycie zdobionego parawanu. Może on być wykonany z drewna, malowanego ręcznie szkła lub ozdobnej tkaniny.

Ścianka działowa – przenośna czy na stałe?

Często jednak się zdarza, że wydzielona granica pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia musi być bardziej wyrazista, żeby móc zachować intymność użytkowników i dać im dużą dozę prywatności. Tak jest np. we wspólnych pokojach dzieci w różnym wieku czy różnej płci, a także wtedy, gdy sypialnia jest wydzielona z pokoju dziennego. Wówczas warto zastanowić się nad odpowiednią ścianką działową. Ciekawym rozwiązaniem jest ścianka ruchoma, którą dowolnie przesuwa się w razie potrzeby. Przykładowo, w dzień maksymalnie ogranicza się powierzchnię sypialni, a pod wieczór pokoju dziennego.

Jeżeli warunki techniczne pomieszczenia na to pozwalają, można postawić stałą ściankę działową, wykonaną np. z bloczków Ytong. Warto je nabyć w promocji, gdyż wtedy prace remontowe nie tylko przebiegną szybko, lecz także nie pociągną ze sobą dużych kosztów. Jeżeli interesuje cię rabat na tego typu produkty, przeczytaj opinie o promocji na bloczki Ytong i podejmij decyzję, czy to właśnie przy ich pomocy podzielisz pokój.

Zwróć uwagę, że postawiona na stałe ścianka działowa może być pełna lub tylko częściowa. Wybór będzie zależał od tego, czy wolisz wydzielić dwa odrębne pokoje, czy też chcesz jedynie zaznaczyć wyraźnie granicę pomiędzy nimi. Istotną kwestią może okazać się dostęp do oświetlenia oraz punktu grzewczego dla poszczególnych części pomieszczenia.

Data dodania: 28.10.2020