Utrzymanie porządku w domu wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Kilka dobrych nawyków oraz odpowiedni sprzęt sprawią, że dom będzie lśnił czystością. Od czego warto zacząć? Zdradzamy najlepsze sposoby na porządki!  

Odpowiednie środki czystości  

Odpowiednie środki czystości nie tylko pomagają w codziennych porządkach, ale regularnie stosowane sprawiają, że w pomieszczeniu gromadzi się mniej kurzu. Dobrym przykładem są środki pielęgnacyjne do drewna, które pozostawiają na meblach specjalną powłoczkę, która chroni przed zanieczyszczeniem. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby środki czystości były odpowiednio dopasowane do tworzywa. Nie można używać płynu do mycia paneli np. do czyszczenia szklanych kafelek. Wyjątkiem są uniwersalne środki przeznaczone do wszystkich powierzchni.  

Właściwa metoda sprzątania  

Bardzo ważne jest również to, jak sprzątamy. Najbardziej skuteczną metodą jest w pierwszej kolejności pozbycie się zanieczyszczeń ze sprzętu, mebli oraz dodatków znajdujących się nad podłogą. Dopiero później można przejść do odkurzania, a następnie sprzątania na mokro. W przeciwnym wypadku efekt będzie odwrotny od zamierzonego i na świeżo wymytej podłodze pojawią się kłęby kurzu. 

Dobre nawyki  

Kolejnym czynnikiem, który pozwala na utrzymanie domu w czystości, są dobre nawyki. Warto ustalić plan działania na cały tydzień. Dobrym pomysłem jest ustalenie dnia, w którym odbywać się będą porządki. Do sprzątania warto zaangażować również innych domowników, obowiązek sprzątania nie powinien spoczywać bowiem wyłącznie na jednej osobie. W codziennych porządkach z powodzeniem można uwzględnić również obecność dzieci. To dla nich doskonała forma nauki i zabawy. Dziecko czuję się potrzebne i uczy nowych umiejętności. Dzieci w wieku 7-9 lat można zaangażować do odkurzania, wynoszenia śmieci czy układania ubrań. Jedyne, o czym należy pamiętać to zachowanie ostrożności podczas korzystania ze środków czystości. To zawsze powinno odbywać się pod okiem dorosłej osoby. 

Odpowiedni sprzęt  

Nie ma wątpliwości, że w utrzymaniu porządku kluczowy jest również odpowiedni sprzęt. Trudno wyobrazić sobie nieskazitelnie czyste mieszkanie bez odkurzacza. Zwykła szczotka nie jest w stanie bowiem dokładnie zebrać kurzu i innych zanieczyszczeń. Dużym ułatwieniem jest zwłaszcza pionowy odkurzacz, którego nie trzeba za każdym razem wyciągać z szafki. Dzięki temu sprzęt jest zawsze pod ręką i można korzystać z niego nawet kilka razy dziennie.  

Odkurzacz pionowy – jak wybrać? 

Ciekawym sprzętem jest zwłaszcza odkurzacz Electrolux Power Hygienic 800 z funkcją aktywnego mopowania. Odkurzacz nie tylko pozwala na usunięcie nawet 99 proc. kurzu, ale z powodzeniem może zastąpić również tradycyjnego mopa. Wszystko to za sprawą unikalnej obrotowej szczotki PowerPro Mop, która doskonale radzi sobie nawet z zaschniętymi plamami na podłodze. Prędkość dysków to aż 260 obrotów na minutę. Dodatkowo szczotka posiada delikatną warstwę z mikrofibry, która chroni powierzchnie przed zarysowaniem.  

 

 

Data dodania: 18.12.2022