Salon bezapelacyjnie jest tym pomieszczeniem w domu, w którym spędzamy większość wolnego czasu. Jego dominującym punktem jest oczywiście zestaw wypoczynkowy, który oferuje nam miejsce do niczym niezakłóconego odpoczynku po ciężkim dniu. Aby jednak spełniał swoją funkcję i odpowiadał naszym potrzebom musimy dobrze przemyśleć jego wybór. Czym się kierować?

1. Kształt kanapy

Dwuosobowe, trzyosobowe, rogowe albo w kształcie litery U. Zestawy wypoczynkowe mogą mieć wiele różnych wariantów. Wybór często determinuje przede wszystkim kompozycja i wielkość salonu. Rogowe kanapy świetnie zapełniają róg pokoju i oferują dostatek miejsca do siedzenia, natomiast proste sofy dla dwóch czy trzech osób świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach.

2. Ze schowkiem czy bez?

Jeśli w mieszkaniu walczycie o każdy milimetr miejsca do przechowywania, najlepiej sprawdzi się u Was taka kanapa, która nim dysponuje. Każdy model posiada troszkę inne rozwiązanie odnośnie schowka, więc tylko od Ciebie zależy, jaki wariant wybierzesz. Z drugiej strony kanapa bez schowka lepiej sprawdzi się u tych, którzy lubią raczej “lżejsze” meble i nie muszą przejmować się miejscem do przechowywania.

3. Rozkładana czy zwyczajna?

Potrzebujecie od czasu do czasu mieć gdzie położyć rodzinę lub przyjaciół, którzy przyjadą z wizytą, ale nie masz do dyspozycji osobnego pokoju gościnnego? Rozkładana kanapa będzie bardziej eleganckim rozwiązaniem, niż dmuchany materac. Rozmiar miejsca do spania zależy oczywiście od typu mebla, jednak rozkładane zestawy wypoczynkowe są często zaprojektowane w taki sposób, aby wygodnie wyspały się na nich co najmniej dwie osoby. Nie zaleca się jednak codziennego spania na kanapie, ponieważ nigdy nie osiągną one jakości, jaką ma do zaoferowania łóżko wyposażone w wysokiej jakości materac.

4. Materiał obicia

Przy wyborze zestawu wypoczynkowego wielką rolę odgrywa też materiał, z którego wykonane jest obicie. Każdy materiał ma jednak inne właściwości i wymaga innych zabiegów, które utrzymają go w dobrym stanie. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli w domu ma się zwierzęta lub małe dzieci. Dużą popularnością cieszą się kanapy pokryte mikrowłóknem, które jest bardzo przyjemne w dotyku. Jeśli jednak preferujesz materiał łatwy do umycia, dobrym wyborem będzie skóra, lub cenowo przystępniejsza ekoskóra. Takie kanapy mogą być co prawda mniej przyjemne do siedzenia w lecie, za sprawą swojej mniejszej przepuszczalności powietrza.

Data dodania: 09.02.2022