Jakie wilgotnościomierze parkieciarze w Polsce wykorzystują najchętniej? Czy na decyzje zakupu takiego urządzenia raczej wpływa cena czy bardziej jakość?

Moim zdaniem wykonawcy (nie tylko parkieciarze) preferują rozwiązania proste, szybkie i skuteczne. Niestety, jeżeli rozmawiamy o pomiarze wilgotności podłoża szybkość i prostota nie zawsze idzie w parze z dokładnością. Niestety. Najrzetelniej oddają stan faktyczny badania laboratoryjne – które co tu dużo mówić są i czasochłonne i dość skomplikowane. Przykładem niech będzie metoda suszarkowo-wagowa. Po przeciwnej stronie skali znajdują się bezinwazyjne wskaźniki elektroniczne, które są szybkie i wygodne, niestety z różnych względów często nieprecyzyjne. Powodem tego stanu rzeczy jest zakłócanie ich pola elektromagnetycznego przez takie przedmioty znajdujące się w posadzce jak zbrojenie, przewody elektryczne, ogrzewanie podłogowe itd. Dlatego też moim zdaniem wypadkową tych obu sposobów pomiaru jest metoda CM.

Jej zaletami są:

  • dokładność pomiaru,
  • możliwość sporządzenia protokołu,
  • przy okazji sprawdzenie jakości posadzki tzn. jej wytrzymałości, jednorodności oraz grubości.

Wadą jest to, iż jest to metoda inwazyjna i jednak trochę trzeba się “nastukać”, aby potrzebną próbkę uzyskać. Marnym pocieszeniem może być jednak fakt , że większość posadzek, z którymi mamy do czynienia stanowi marnego przeciwnika dla młotka i przecinaka. Szkoda. Kolejnym utrudnieniem może być istnienie w badanym podłożu wszelkiego rodzaju instalacji, których nie udało się zlokalizować i podczas robienia odkuwki można je niechcący uszkodzić.

Odpowiadając na pytanie: z moich obserwacji wynika, że większość parkieciarzy których znam podziela moje zdanie co do wyboru sposobu pomiaru wilgotności posadzki (CM-ka), stosując również pewną kombinację przyrządów do pomiaru. Badają mianowicie wpierw podłoże urządzeniem elektronicznym, a następnie gdy zostanie określona strefa najbardziej niekorzystna, z tego miejsca pobierają próbkę do badania CM. I wszyscy śpią spokojnie 🙂

Data dodania: 26.10.2011

Info o ekspercie

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Bartosz Grygorowicz - UZIN UTZ Polska

Dyrektor handlowy UZIN UTZ Polska

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.