Kupiłam na targu staroci kanapę ze skóry. Ma ona jednak mocno widoczne plamy, które szpecą powierzchnię. Czym mogę je usunąć, żeby nie zniszczyć skóry?

Skóra to materiał, który bardzo łatwo ulega zaplamieniu. Szczególnie widoczne i szpecące są plamy z tłuszczu. Można je usuwać za pomocą spirytusu metylowego, benzyny ekstrakcyjnej lub nafty oczyszczonej. Nasączamy nimi wacik i wycieramy. Plamy innego pochodzenia usuwamy za pomocą trójchloroetylenu. Postępujemy tak samo jak w przypadku plam z tłuszczu.

Nie napisała Pani w jakim kolorze jest kanapa, którą Pani zakupiła. Jeśli pokryta jest jasną skórą, można wybielić plamę. Robi się to za pomocą wodnego roztworu nasyconego z kryształów kwasu szczawiowego. O wykonanie takiego roztworu można poprosić aptekarza. Roztwór rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:1. Następnie nanosimy na plamę. Pozostawiamy na parę minut, po czym wycieramy czystą, wilgotną ściereczką. Jako, że wybielacze są szkodliwe dla skóry, przed zastosowaniem na plamę sprawdźmy ich działanie na mało widocznym fragmencie skóry.

Data dodania: 19.10.2010

Info o ekspercie

Ekspert myfloor.pl

Ekspert myfloor.pl

Doświadczenie naszej redakcji przekute w odpowiedzi na pytania czytelników.

Zadaj pytanie

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie BLUE OCEAN Artur Hankiewicz, ul. Św. Michała 73, 61-005 Poznań, NIP: 5732283388. Podane dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na pytanie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.